Samsunlu eski bakan toprağa verildi

Eski Samsun milletvekili olan ve bakanlık yapan Yusuf Kenan Bulutoğlu, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Samsunlu eski bakan toprağa verildi

Samsunlu eski Bakanlardan, 1977’de CHP’den 16. Dönem Samsun milletvekili seçilen, ardından 42. Hükümet döneminde Devlet Bakanı ve İşletmeler Bakanlığı görevi yapan Yusuf Kenan Bulutoğlu 89 yaşında hayatını kaybetti. Eski Bakan Bulutoğlu, memleketi Samsun'un Çarşamba ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Cenazeye, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve yakınları katıldı.

YUSUF KENAN BULUTOĞLU KİMDİR?

Hukukçu, iktisatçı, akademisyen, bilim adamı, yazar, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan olan Yusuf Kenan Bulutoğlu, 1931, Samsun çarşamba'da doğdu.  Orta öğrenimini İstanbul Lisesinde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Paris Üniversitesinde ekonomi konusunda devlet doktorası yaptı. 1960’ta doçent, 1968’de profesör oldu.

1960-1977 arasında İstanbul ve Boğaziçi üniversitelerinde öğretim üyeliği, Ekonomi Bölümü Başkanlığı görevlerinde bulundu. Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası gibi çeşitli uluslararası kurumlarda, yabancı üniversitelerde zaman zaman danışman, araştırmacı, öğretim üyesi olarak çalıştı. 1977’de CHP’den 16. Dönem Samsun milletvekili seçildi. 42.  Hükümet döneminde Devlet Bakanı ve İşletmeler Bakanı oldu. Evli ve 2 çocuk babası.

Gercekbizde.com

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 01:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER