‘Samsunlu dönercisine sahip çıkmalı’

Kentte yeni hizmete açılan ve 6 TL’ye döner satışı yapan İstiklal Caddesi üzerindeki işletmeye Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar, Pastacılar ve Pideciler Meslek Odası Başkanı İsmail Balcı’dan ‘haksız rekabet’ tepkisi geldi. Balcı, Samsun halkına yerli esnafa sahip çıkılması yönünde çağrı yaptı

‘Samsunlu dönercisine sahip çıkmalı’

Samsun’un İlkadım ilçesi Çiftlik Mahallesi İstiklal Caddesi üzerine geçtiğimiz günlerde açılan ve 6 TL’lik döner salonuna esnaf ve vatandaşın ardından Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar, Pastacılar ve Pideciler Meslek Odası Başkanı İsmail Balcı’dan da tepki geldi. İsmail Balcı, işletmeye ‘haksız rekabet’ eleştirisi yaptı. Başkan Balcı, bu tür işletmelerin kentte uzun süreli çalışamayarak kapılarına kilit vurduklarını ve Samsun dönercisinin her zaman hizmet etmeye devam ettiğini söyledi.

‘BU AHLAKİ BİR MANTIK DEĞİLDİR’
İsmail Balcı, “Haksız rekabeti kesinlikle doğru bulmuyoruz. ‘Piyasayı ele geçireyim veya piyasaya oturana kadar zararına satış yapayım’ diyenler her zaman kaybetmiştir. Esnafı devre dışı bırakmak isteyenler, her zaman kendileri devre dışı kalmıştır ve bu mantık doğru değildir. Bu ahlaki bir mantık da değil” diye konuştu.

‘BU DOĞRU BİR TİCARET DEĞİLDİR’
“Her ürünün maliyeti vardır, kasaba gittiğinizde etin fiyatı bellidir” diyen İsmail Balcı, “Alınan etin firesi vardır, sunum yaparken işçi maliyeti, işyeri maliyeti, kirası, doğalgazı, vergisi gibi diğer birçok gideri vardır. Tüm bunlar ise bu satılan ürünlerin üzerinden ödenmek durumundadır. Kısacası, piyasa değerinin altına düşürerek ticaret yapmayı doğru bulmuyorum. Bu doğru bir ticaret değildir” şeklinde konuştu.

‘DÖNERCİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUM'
Samsun’un pidesiyle olduğu kadarı döneri ile de meşhur olduğunu ifade eden İsmail Balcı, şöyle devam etti; “Samsun’umuzun dönercileri, şimdiye kadar kentimizi hep en iyi şekilde temsil etmişlerdir. Şimdiye kadar sağlıksız hiç bir ürün satışı ile gündeme gelmemişlerdir. Ben dönercilerle gurur duyuyorum. Samsun’un esnafı düzgündür ve ahlaklıdır. Hiç bir zaman yemediğini insanlara yedirmemiştir ve bundan sonra da yedirmeyecektir. Dolayısı ile dışarıdan gelen birçok firma bu kente gelmiş ve gitmiştir. Kentte kalan kentin yerli esnafıdır.”

SAMSUNLUYA ÇAĞRI: ESNAFA SAHİP ÇIKIN
Samsun halkına seslenen İsmail Balcı son olarak ise "Samsun’un firmaları Samsunluya hizmet etmeye devam etmektedir. Samsunlular, Samsun esnafına sahip çıkmalıdır. Bu esnafımıza sahip çıkmak bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı.

 

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER