Samsun’da turistlerin ilk durağı: Onur Anıtı

Samsun’da, dünyanın en dengeli ve iyi ikinci süvarili şaha kalkmış at heykeli olarak bilinen Kurtuluş Savaşı’nın simgesi Onur Anıtı, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak noktası oluyor.

Samsun’da turistlerin ilk durağı: Onur Anıtı

Samsun’un İlkadım ilçesi 19 Mayıs Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan Anıt Park’taki Onur Anıtı, anlamı ve fiziki özelliği ile oldukça dikkati çekiyor. Onur Anıtı hakkında bilgi veren Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyesi Murat Toktaş, Avusturyalı heykeltraş, gravür ve resim sanatçısı Heinrich Krippel’ın titizlikle yaptığı Onur Anıtı’nın, dünyadaki en dengeli ve en iyi ikinci süvarili şaha kalkmış at heykeli olduğunu söyledi. Başkan Toktaş ayrıca, 15 Ocak 1932 tarihinde açılan Onur Anıtı’nın kentin başlıca simgesi olduğunu kaydetti.
 

YAPILIŞ HİKAYESİ VE ANLAMI

Onur Anıtı’nın yapılış hikayesini ve taşıdığı anlamı hakkında bilgi veren Murat Toktaş, “Onur Anıtı, Samsun halkının, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmasını ölümsüzleştirmek amacıyla karaya ayak bastığı noktada bir Anıt yaptırmaya karar vermesi takibinde Avusturyalı heykeltraş, gravür ve resim sanatçısı Heinrich Krippel’e tarafından özel olarak yapılmış ve 15 Ocak 1932 tarihinde açılmıştır. O günden bugüne kadar Onur Anıtı, kentin simgesi haline gelmiştir. Eşsiz Onur Anıtı, Samsun’a gelen gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak noktası durumundadır” diye konuştu. 

TOKTAŞ: DÜNYADA İKİNCİ

Heykelin özelliklerinden söz eden Murat Toktaş, “Onur Anıtı'nın kaidesiz yüksekliği 4,75 metre kaideli 8,85 metredir. Kaide ve at üzerindeki Atatürk heykeli, bir çok kaynağa göre dünyadaki en dengeli ve ‘şaha kalkmış at üzerindeki süvari heykeli’ ünvanını, kuyruğu yere değdiği için maalesef kaybetmiştir. Heykelin yapım aşamasında heykeltraş Heinrich Krippel, dengeyi sağlayabilmek için yükü iki arka ayakla beraber kuyruğa da dağıtarak üç noktadan sağlamaya çalışmış ve bundan dolayı ise Onur Anıtı o anlamlı ünvanı alamamıştır. Ancak Onur Anıtı, dünyadaki en dengeli ve en iyi ikinci süvarili şaha kalkmış at heykeli olarak bilinmektedir. At ve gazi Atatürk’ün heybeti, kente gelen turistlerin oldukça dikkatini çekmesinde büyük rol oynuyor. Onur Anıtı, Samsun için ve hatta Türkiye için önemli bir değerdir” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER