Samsun’da PDR Kongresi

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Psikolojik danışmanlık ve rehberliğin görevi, bireyin seçme özgürlüğünü kullanabilmesi için seçenekleri algılayabilmesi ve doğru tercihler yapmasını sağlamaktır" dedi

Samsun’da PDR Kongresi

20. Uluslararası PDR Kongresi Samsun'da başladı. Vali Kaymak, Canik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kongrenin açılışında, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin 20. yüzyılın başlarında gelişmeye başladığını söyledi. Günümüzde PDR'nin amacının bireyin yaşadığı topluma uyum sağlayabilmesi, kendini tanıması ve kabul etmesi ile uyum süreci olduğuna işaret eden Kaymak, "Temelinde insan olan önemli bir hizmettir. Psikolojik danışmanlık ve rehberliğin görevi, bireyin seçme özgürlüğünü kullanabilmesi için seçenekleri algılayabilmesi ve doğru tercihler yapmasını sağlamaktır" diye konuştu.

İŞBİRLİĞİYLE ÇÖZMELİYİZ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu da kendisinin de PDR'ci olduğunu, Türk PDR Derneği üyeleriyle yakın çalışma içinde bulunduklarını aktardı. Sağlık Bakanlığı nezdinde PDR istihdamı konusunu gündeme getirdiğini belirten Depboylu, “YÖK ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hocalarla ve diğer derneklerle de iletişimlerimiz sürüyor. Ruh Sağlığı Yasası ve özellikle YÖK'te üzerinde durduğumuz terapistlik eğitimi ile diğer meslek unvanlarıyla ilgili sorunları, buna aile danışmanlığı da dahil, işbirliğiyle çözmek için çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

400 BİLDİRİ İLE KATKI SAĞLADI

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin de alanda yeni açılımlar, küresel ve yerel gereksinimler ışığında uluslararası bir kongrede irdelenmesinin mesleğin, 21. yüzyıl vizyonuna katkı sağlayacağını inandığını dile getirdi. Kongrenin ana temasının ‘Geçmişten geleceğe psikolojik danışmanlık eğitimi’ olduğuna dikkati çeken Şahin, "Kongreye gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde 870 araştırmacı yaklaşık 400 bildiri ile katkı sağlamıştır. Ayrıca farklı ülkelerden değerli uzmanlar konferans, panel, çalıştay gibi platformlar yoluyla psikolojik danışmanlık mesleğini 21. yüzyıl vizyonunu geliştirip genişletecek şekilde ele alacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Adem Çilek ise 2023 Vizyon Belgesi'nde PDR ile ilgili yapacakları çalışmalara değindi.  Öncelikle öğrenci kariyer rehberlikleri oluşturulacağını belirten Çilek, "Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri bakanlık tarafından yeniden yapılandırılacak. Türk kültürüne özgü tanılama, yönlendirme ve yetkinlik çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda rehberlik araştırma merkezleri yeniden yapılandırılıyor. Bu yapılandırmayla artık özel çocuklarımıza özel hizmetlerin verilmesini, onları topluma kazandırmayı etkili hale getirebiliriz" diye konuştu.

27 EKİM’DE SONA ERECEK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seher Balcı Çelik, Türk PDR Derneği Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat ile 12 ülkeden akademisyenler ve davetlilerin katıldığı kongre, 27 Ekim'de sona erecek.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER