Samsun’da ‘kaynak’ yapacak eleman yok!

İYİ Partili Yaşar, “Samsun'da 63 tane meslek lisesi olmasına rağmen kaynak yapacak, elektrik işleri yapacak eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz” dedi

Samsun’da ‘kaynak’  yapacak eleman yok!

Son dönemde istihdam sorununa bağlı olarak artan işsizlik ile ilgili İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar bir açıklamada bulundu. Yaşar, “Ben diyorum ki Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir kişiye bile işveren, istihdam sağlayan müteşebbisin gerekirse elini öpmelidir. Bugün iş kuyruklarını hepimiz görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde 50 kişinin istihdam edileceği iş için Trabzon’da 7 bin kişi başvuru kuyruğundaydı. Müracaatlara şöyle bir baktığımız zaman, istihdamın ne kadar önemli olduğunu hep beraber, bir kez daha görüyoruz. Bu bahsettiğim örnek de ülkemizdeki işsizliğin ne kadar korkutucu bir boyutta olduğunun altını çiziyor” dedi.

SAMSUN’DA 63 TANE MESLEK LİSESİ VAR

İstihdamın önemine vurgu yapan İYİ Partili Yaşar, istihdam kadar kalifiye personelin de önemli olduğuna ve bunların yetiştirilmesi hususundaki çalışmaların önemine değindi. “Bugün, ülkemizde, mesela Samsun'da 63 tane meslek lisesi olmasına rağmen, kaynak yapacak, elektrik işleri yapacak eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Dolayısıyla bunlar planlanırken, özellikle istihdama yönelik eleman yetiştirmek için de meslek liselerini tekrar, bir daha gözden geçirmek lazım. Üniversite mezunlarımızın sayısını artırarak bu işi çözmemizin imkânı yok. Sokaklar üniversite mezunundan geçilmiyor ama ‘vasıflı ve kaliteli eleman’ dediğiniz zaman, müteşebbislerimiz, iş adamlarımız bu tür elemanları bulmakta çok ciddi zorluklar yaşıyor” diyen Bedri Yaşar, “Yani kaynakçıydı, meslek erbabıydı, bunları ikinci sınıf insan gibi görmek bu ülkeye fayda sağlamaz. Tam tersine, meslek erbabı kişileri, ben elleri öpülecek, elleri nasırlı insanlar olarak algılıyorum, hepsinin önünde de saygıyla eğiliyorum. Bu ülkenin onlara ihtiyacı olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. Desteklenmeleri için her türlü katkının da sağlanmasını Hükûmetten rica ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER