Samsun’da kadına şiddet bu planla önlenecek

Samsun’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2019 yılı faaliyet planı ile kadına yönelik uygulanan şiddetin önüne geçilmesi hedefleniyor. Samsun Valiliği’nin organizesinde yürütülecek olan eylem planına, kentteki tüm kamu kurumları ilgili birimler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) görev alacak

Samsun’da kadına şiddet  bu planla önlenecek

Samsun’da adına Yönelik Şiddetle Mücadele 2019 yılı planı, Samsun Valiliği Eşitlik Birimi, Samsun Büyükşehir Belediyesi İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, ilçe belediyeleri, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Samsun İl Müdürlüğü, Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB), Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM), Samsun Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü (ŞÖNİM), RTÜK, Samsun Gazeteciler Cemiyeti ve ilgili tüm Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) katılımıyla gerçekleştirilecek.

İL MİLLİ EĞİTİM EĞİTİMLER VERECEK

Eylem planı kapsamında; İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce eğitici eğitimi almış öğretmenler tarafından okullarda görev yapan öğretmenler ve okul müdürlerinden oluşan bin kişiye toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında çalışma alanının ihtiyaçlarına özel eğitim programı uygulanacak. Öğretmenler ve okul müdürlerinden oluşan 250 kişiye toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında çalışma alanının ihtiyaçlarına özel eğitim programı uygulanacak. Yine, öğretmenler ve okul müdürlerinden oluşan 350 kişiye toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında çalışma alanının ihtiyaçlarına özel eğitim programı uygulanacak. Öğretmen ve okul müdürlerinden oluşan ayrıca, 400 kişiye toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında çalışma alanının ihtiyaçlarına özel eğitim programı uygulanacak. Yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, ilk ve orta öğretim okullarında, kadına yönelik şiddetle mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında bilgilendirici seminerler düzenlenecek. 

MÜFTÜLÜK KONFERANS VERECEK

İl Müftülüğü’nce; Aile ve Dini Rehberlik Büro Vaizleri tarafından 17 ilçede ‘kadına yönelik şiddet’ başlığı altında ‘Bir Eş Olarak Hz. Peygamber’ ve ‘Aile İçi İletişimde Hz. Peygamberin Örnek Oluşu’ konularında halka yönelik konferanslar verilecek. Müftülük, erkeklere yönelik farkındalık çalışmalarına vaazlarda yer verecek. 

BELEDİYELER UZMANLAR ALACAK

Canik, İlkadım, Çarşamba, Bafra, Vezirköprü, Ayvacık, Salıpazarı, Atakum ve Terme ilçe belediyeleri (faaliyetleri birbirinden bağımsız yürütecekler) kadın danışma merkezlerinde en az 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı ve 1 çocuk gelişim uzmanı istihdam edecek ve ihtiyaca göre sayısını artıracak.

EMNİYET, ÖZEL EĞİTİM UYGULAYACAK

İl Emniyet Müdürlüğü’nce; polis merkezlerinde görev yapan emniyet personeline, her yıl 50 personele olmak üzere, toplumsa cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında çalışma alanının ihtiyaçlarına özel eğitim programı uygulanacak. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğü, faaliyet paydaşları ile eğitim planlama toplantıları yapacak, ilk 50 kişilik gruba eğitim verilmesi ve geri bildirimlerin alınmasını sağlayacak. Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu, eğitimcilerin belirlenmesi ve eğitim içeriğinin oluşturulmasını sağlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ise eğitim alacakların belirlenmesi ve eğitim takviminin planlamasını gerçekleştirecek.

JANDARMA CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ ANLATACAK

İl Jandarma Komutanlığı; her yıl atama döneminden sonra İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı İlçe Jandarma Komutanlıklarında ya da karakollarında çalışan en az 30 personele toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında çalışma alanının ihtiyaçlarına özel eğitim programı uygulayacak.

ERKEN YAŞTA EVLİLİK ANLATILACAK

Samsun Valiliği Eşitlik Birimi; erken yaşta evliliklerin engellenmesi amacıyla yeni başlayan muhtarlara ve imamlara toplumsal cinsiyet eşitliği ve erken yaşta evlilikler konularında eğitim verilmesini sağlayacak. Kentte yer alan mevcut kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmaları, yasal düzenlemeler ve cezai tedbirler ile kadın haklarına ilişkin yerel radyo ve TV kanallarında bilgilendirici programların ve spotların yayınlanmasını (engelli erişimine uygun tasarım yerelde kullanılan farklı diller, okur-yazarlık vb. unsurlar) sağlayacak.

PSİKO-SOSYAL DESTEK PROGRAMI UYGULANACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü; Şiddet gören kadınlara, konuk evlerinde/sığınma evlerinde/ alternatif barınma yerlerinde kaldıkları süre boyunca ve sonrasında mevzuatta belirtildiği şekilde ekonomik destek verecek ve uygulamanın takibini sağlayacak. Konuk evlerinde/sığınma evlerinde ya da ŞONİM veya danışma merkezine başvuran kadınlar için psiko-sosyal destek programları hazırlayacak ve uygulanmasını sağlayacak.

BARO DAVALARI İZLEYECEK VE RAPORLAYACAK

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu; kadına yönelik şiddet davalarının izlenmesi ve raporlanmasını sağlayacak ve 2019 yılı içerisinde şiddete ilişkin davaların istatistiki bilgileri raporlayacak.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER