Samsun’da deprem olursa…

İstanbul’da yaşanan depremler tüm ülkede korku yaratırken, Samsun’da olası afet ve acil durumu için belirlenen acil toplanma alanlarını araştırdık. Kentte 125 ayrı noktada belirlenen ‘Acil Toplanma Alanı’ bölgeye hizmet verecek. Buralarda 4,5 milyon vatandaşın barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılanacak

Samsun’da deprem olursa…

İstanbul'da 3 gün önce meydana gelen 4,7 şiddetindeki depremin ardından dün de 6 şiddetinde deprem yaşandı. Silivri açıklarında meydana gelen deprem büyük panik yaşattı. Bölgedeki pek çok binada maddi hasarlar meydana geldi. Can kaybının yaşanmadığı deprem sonrası okullar bir gün süreli tatil edildi. Deprem uzmanları, İstanbul bölgesinde yaşanan depremlerin 15 gün boyunca devam edeceğini bildirdi. 

ACİL TOPLANMA ALANI 125 NOKTA!

Diğer yandan deprem korkusu tüm ülke içerisinde hakim olurken, Gazete Gerçek olarak, Türkiye Afet Müdahale Planı'na (TAMP) göre tasarlanan Samsun İl Afet Müdahale Planı’nda belirlenen acil toplanma alanlarını araştırdık. Samsun’da olası herhangi bir afet ve acil durumunda vatandaşların acil toplanma alanlarını araştırdık. Samsun’da AFAD İl Müdürlüğü tarafından 125 ayrı nokta ‘Acil Toplanma Alanı’ olarak belirlendi. 

4,5 MİLYON VATANDAŞ BARINABİLECEK

Toplamda 1 Milyon 513 bin metrekare büyüklüğe sahip acil toplanma alanları, olası bir afet veya acil durumda tüm bölgeye hizmet verecek. Anlarda, 4,5 milyon vatandaşın barınma ve beslenme gibi ihtiyaçları karşılanacak. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü’nce belirlenen alanlar park, bahçe ve meydan benzeri bölgelerden oluşuyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÖĞRENİLEBİLİYOR

Öte yandan Samsunlular, Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numaraları üzerinden E-Devlet’e giriş yaparak ikamet ettiği adrese en yakın acil toplanma alanını hakkında bilgi edinebilecek ve buralara ulaşabilecek. Vatandaşlara hizmeti bu: https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-acil-toplanma-alani-sorgulama link üzerinden belirlenecek.

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER