Samsun’a 3 ayda 91.6 milyon liralık sabit yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Samsun’da yılın ilk çeyreğinde 13 yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 91 milyon 628 bin 554 lira olarak hesaplandı. . Söz konusu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 349 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Samsun’a 3 ayda 91.6 milyon liralık sabit yatırım

Gazete Gerçek’ten Gülsüm Atik’in haberine göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, ocak-mart dönemi yatırım teşvik belgeleri listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Türkiye genelinde yılın ilk çeyreğinde bin 101, Samsun’da yatırım yapılmak üzere ise 13 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Samsun’da belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 91 milyon 628 bin 554 lira olarak hesaplandı.

TEK YABANCI YATARIMCI: EUROCAST

Samsun’da yılın ilk 3 ayında yatırım teşvik belgesi alan firmalardan yabancı sermayeli tek yatırımcı; Eurocast Döküm Sanayi Anonim Şirketi oldu. Demir ve çeliğin dökümü için komple yeni yatırım yapan firma, bölgesel-alt bölge desteği aldı. Buna göre; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 70), YKO (Yüzde 30), sigorta primi işveren hissesi desteği (6 yıl) desteklerinden yararlandı. Çelik dökümü ve döküm parça üretimi yapacak olan firma 9 milyon 638 bin TL'lik yatırımı ile 50 kişi istihdam edecek.

4 YILDIZLI OTEL KURACAK

Samsun’da yatırım için teşvik belgesi alan diğer firmaların tamamı yerli firmalardan oluştu. Anayurt Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, komple yeni yatırım olarak kuracağı 152 yataklı 75 odalı 4 yıldızlı otel yatırımı için bölgesel destekten yararlanarak, KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 60), YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) aldı. Firma, 42 milyon 710 bin TL tutarındaki yatırımında 46 kişi istihdam edeceği sözünü verdi.

SAMSUN’A KREM ŞANTİ FABRİKASI

Asil Gıda Pazarlama ve Ticaret Limitet Şirketi ise komple yeni yatırımı için bölgesel teşvikler olan KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteğinden (5 yıl) yararlandı. Krem şanti, puding, ş ekerli vanilin, pasta kreması, çikolatalı sos, kabartma tozu. Kakao ve aromalı toz üretecek olan firma 11 milyon 106 bin TL tutarındaki yatırımında 40 kişi istihdam edecek.

PEÇKO FIRIN YATIRIMINI BÜYÜTTÜ

Samsun’da Duruşehir’de faaliyet gösteren Peçko Fırın da komple yeni yatırımı için bölgesel destekten yararlanarak, KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) aldı. Kek, kurabiye, kurupasta, donuk pasta, börek üretimi yapacak olan Peçko Fırın, 2 milyon 251 bin TL tutarındaki yatırımı ile 50 kişi istihdam edileceği sözünü verdi.

522 ÖĞRENCİLİ ORTAOKUL AÇACAK

Samsun’da yılın ilk 3 ayında eğitim yatırımı olarak Yusuf Gör Reklam Tanıtım ve Halkla İlişkiler Organizasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, komple yeni yatırımı için bölgesel öncelikli yatırım desteklerinden yararlandı. KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl) avantajları verilen firma 522 öğrenci kapasiteli ortaokul yapacak. 2 milyon 72 bin TL tutarındaki yatırımda 45 kişi istihdam edilecek.

FİNAL OKULLARI’NDAN LİSE YATIRIMI

Eğitim sektöründe teşvik belgesi alan diğer bir firma da Özel İlkadım Final Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi oldu. 750 öğrenci kapasiteli lise açacak olan kurum, 6 milyon 143 bin 50 TL bütçeli yatırımında 50 kişi istihdam edecek. Bölgesel öncelikli yatırım desteklerinden yararlanan firma KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteğinden (7 yıl) yararlandı.

PEYNİR VE TEREYAĞ ÜRETİMİ YAPACAK

Öz Kuzeyoğlu Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise tevsi yatırımı için bölgesel desteklerden yararlandı. KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) alan firma kaşar peyniri, lor peynir ve tereyağ üretimi yapacak.  1 milyon 552 bin TL tutarındaki yatırımda 10 kişi istihdam edilecek. Yaylacık Süt Ürünleri Sanayi Ticaret Limitet Şirketi de yine bu sektörde yatırım yapmak üzere teşvik belgesi aldı. Bölgesel destekler olan KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) alan firma süt işleyerek, süt ve süt mamülleri üretimi yapacak. 1 milyon 696 bin TL tutarındaki yatırımda 25 kişi istihdam edilecek.

TAMÇELİK’TEN 3 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Tamçelik Makina Sanayi Ticaret Limited Şirketi de komple yeni yatırımında KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) gibi bölgesel desteklerden yararlandı. Çelik flanş üretimi yapacak olan firmanın toplam yatırım tutarı; 2 milyon 942 bin TL. Firma bu yatırımında 15 kişi istihdam edeceği sözünü verdi.

SÜRSAN BALIK UNU ÜRETECEK

Sürsan Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yılın ilk üç ayında teşvik belgesi alan firmalar arasında yer aldı. Modernizasyon yatırımı yapan firma; KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) alan firma balık unu ve balık yağı üretimi yapacak. 2 milyon 325 bin TL tutarında yatırımda, 5 kişi istihdam edilecek

GLOBAL İNŞAAT DA BELGE ALDI

Global İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ise plastik ürünleri imalatı yatırımı için genel desteklerden KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyetinden yararlandı. Plastik inşaat malzemeleri, PVC profil, seramik derz alçısı üretimi yapacak olan firmanın toplam yatırım 340 bin TL tutarında. Yatırımda 3 kişi istihdam edilecek.

PELİN TRİKO’DAN TEVSİ YATIRIMI

Yerli sermayeli Pelin Triko İthalat İhracat Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi ise tevsi yatırımı için aldığı teşvik belgesi ile bölgesel destekler olan KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteğinden (5 yıl) yararlandı. Trikotaj ve tığ işi kumaşlar üretiminin yapılacağı yatırım toplam tutarı 7 milyon 53 bin TL olarak açıklanırken, bu yatırım ile 6 kişi istihdam edilecek.

BMG ÇELİK’TEN SAMSUN’A GES

Yılın ilk 3 ayında teşvik belgesi alan son firma ise BMG Çelik İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited şirketi oldu. Enerji sektöründe son yılarda büyük ilgi gören Güneş Enerjisi Santrali (GES) kuracak olan firma genel desteklerden sadece KDV istisnasından yararlandı. 1 milyon 800 bin 504 TL tutarındaki yatırım ile 4 kişi istihdam edilecek.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER