Samsun trafiği için kötü haber!

Hükümetin Samsun'a yaptığı en büyük yatırımlardan birisi olan Samsun-Sivas-Kalın Demiryolu'ndaki modernizasyon çalışmaları tamamlandı ama kent trafiği için tehlike çanları çalmaya başladı. Hattın açılmasıyla birlikte Samsun Tekkeköy yolu günde en az iki kez tren geçişi nedeniyle bir süreliğine de olsa trafiğe kapanacak. Samsun'un yük trafiğinin kapasitesini en az yüzde 50 arttıracak olan demiryolunun, kent trafiğini olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Samsun trafiği için kötü haber!

Samsun'da 2015 yılında modernizasyon çalışması için ihaleye çıkartılan 420 kilometrelik Samsun-Sivas- Kalın demiryolundaki modernizasyon çalışması tamamlandı. Bakıma alınan ve 378 kilometre mesafesi olan Samsun-Sivas Demiryolu hattında, istasyon yolları dahil 420 kilometrelik bir çalışma yürütüldü. Toplam yapım bedeli 1,2 milyar lira olan proje ile yaklaşık 90 yıllık hattın alt ve üst yapısı yenilendi. Sinyalizasyon sisteminin de devreye alınmasıyla hat kapasitesi artırıldı. Bu hat sayesinde kuzey-güney koridorundaki yük trafiğinin de demiryollarına aktarılması sağlandı.

ARAÇ TRAFİĞİ DAHA DA ARTACAK!

Ancak önümüzdeki günlerde yeniden demiryolu ulaşımına açılacak olan hat, Samsun'un zaten sıkıntılı durumdaki trafik sorununu daha da arttırıp artırmayacağını gündeme getirdi. Proje öncesinde 20 olan tren sayısı 30’a çıkacak ve bu sayede hat kapasitesinde yüzde 50’lik artış meydana gelecek. Bu nedenle Samsun'da şehrin merkezinden günde en az iki kez, bir süreliğine de olsa tren geçişi nedeniyle, Mert Irmağı üzerindeki hemzemin geçitte araç trafiği de durmak zorunda kalacak.

SAMSUN’UN DOĞUSU İÇİN SIKINTI BÜYÜK

Mevcut sanayi bölgelerinin Tekkeköy bölgesinde bulunmasının yanı sıra, Samsun Lojistik Köyü, Samsun Stadyumu, TÜYAP Kongre ve Kültür Merkezi'nin de aynı bölgede yer aldığı dikkate alındığında, hattın hizmete girmesiyle araç trafiğinin olumsuz etkilenmesinden de endişe ediliyor. Çarşamba Havaalanı'nın da yine aynı bölgede bulunması düşünüldüğünde, bir de tren beklenmesi nedeniyle yaşanacak trafik sıkışıklığının hem zaman hem de ekonomik maliyet yaratarak, kavşaklarda yoğun araç trafiği yaşanmasına sebebiyet vermesinden endişe ediliyor.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER