Samsun tavuğu Japon pazarında

Samsun'da üretim yapan Köy-Tür'ün tavukları, Japon pazarına da girdi. Samsun Ticaret Borsası ve Köy-Tür Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Çakır, sektörün 2025 yılı ihracat hedefinin 2,6 milyar dolar olduğunu söyledi

Samsun tavuğu Japon pazarında

Samsun'daki tesislerinde kanatlı hayvan üretimi yapan Köy-Tür Japonya'ya açılıyor. Köy-Tür'ün Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kafkasları içine alan geniş bir coğrafyaya yaptığı kanatlı hayvan ihracatına, Japonya pazarı da eklendi. 

TÜRKİYE DE KÜRESEL OYUNCU OLUYOR

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Ekrem Pakdemirli’nin Tokyo’da açılışını yaptığı Helal Market içerisinde Türkiye menşeili tavukların olması Türkiye'ye de önemli döviz girdisi sağlamaya başladı. Dünyada kanatlı eti ve ürünleri üretiminde başı çeken ülkeler sırasıyla yaklaşık 18 milyon ton ile Amerika, 13 milyon ton ile Çin ve 12 milyon ton ile Brezilya. Milyar dolarlık bir pazara hakim olan bu ülkelerin peşlerinden de Türkiye geliyor. 

AVRUPA BİRLİĞİ STANDARDINDA ÜRETİM

Türkiye'de tavukçuluk, 1970'li yıllardan başlayarak hayvancılık sektörü içinde sürekli bir gelişim sağlayan, önemli bir yetiştiricilik faaliyeti oldu. 1980’lerde sektörde yapısal değişime gidilerek entegre tesisler kurulmaya başlandı. 1990’lı yıllarda sektöre yapılan yatırımlar sonucu modern üretim tesislerinin sayısı ve üretim kapasitesi hızla arttı, yüksek standartta üretim yaygınlaştı. Ülkemiz, mevcut durumda kanatlı eti ve ürünleri üretiminde teknolojik seviye olarak hızla AB standartlarına ulaştı.

JAPONLAR TÜRK TAVUĞU YİYOR

Köy-Tür ve Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Çakır, üretim kalitesinin tescillenmiş olmasından dolayı artık iki yıldır Japonya’ya da tavuk ihraç etmeye başladıkların belirtti. Çakır, "Geçen hafta G 20 Tarım Bakanları Zirve Toplantılarına katılmak üzere Japonya’ ya giden Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Ekrem Pakdemirli, Tokyo Büyükelçimiz Hasan Murat Mercan ile birlikte Tokyo Camii’ni ziyaret ederek Cami tesisleri içinde yer alan Helal Marketin açılışını yaptı. Bakanımız market de alışveriş de yapmış. Ziyaret esnasında raflarda yerini alan Türkiye menşeili tavuklarımız dikkatli gözlerden kaçmamıştır” dedi.

KANATLI HAYVAN ETİ SEKTÖRÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Dünya pazarındaki artan talepten dolayı kanatlı hayvan üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre artış göstererek 2, 15 milyon tona ulaştığını, pazar payının da gelişmesiyle 2019 sonunda bu rakamların çok üzerine çıkılacağının tahmin edildiğini ifade eden Çakır, "Bugün dünyanın bir ucuna tavuk ihraç edebiliyorsak, bu gurur hepimizindir. Ülkemizden Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kafkasları içine alan geniş bir pazardaki yaklaşık 58 ülkeye kanatlı eti ve ürünlerinin ihraç ediliyor. Beyaz et üretiminde dünyada 7’nci ülke konumundayız. Küresel oyuncu olma potansiyeline sahip olan sektörümüzün 2025 yılı ihracat hedefi,  2,6 milyar dolar" diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER