Samsun-Kalın Demiryolu hattı 110 günlük eylem planında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 2. 100 Günlük Eylem Planı'nda Karadeniz ve Samsun için de önemli icraatlar yer aldı. Buna göre Önümüzdeki 100 gün içerisinde Samsun-Kalın demiryolu hattının sinyalli olarak işletmeye alınacak. Ayrıca, Karadeniz Bölgesi'nin iklim değişikliğine uyumu için de çalışmalar başlıyor

Samsun-Kalın Demiryolu hattı  110 günlük eylem planında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ile 16 Bakanlığın önümüzdeki 100 gün içinde gerçekleştireceği icraatları tanıttı. Bakanlıkların gerçekleştireceği eylem planında Samsun-Kalın demiryolunun işletmeye alınması da öngörülüyor.

OMÜ’YE KARİYER MERKEZİ KURULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda yaklaşık 24 milyar liralık 454 eylemin bitirilmesini amaçlanıyor. Bu kapsamda Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu tüm üniversitelerde gençlere gelecek iş planlarında yardımcı olmak amacıyla Kariyer Merkezleri kurulacak.

İL KARNESİ PROJESİ BAŞLIYOR

İkinci 100 Günlük Eylem Planı, illerde kamu yatırımları ve tüm kamu hizmetlerinin takibi ve tespiti için de yeni bir çalışma uygulamaya konuluyor. Bu kapsamda Samsun ile birlikte tüm iller İl Karnesi Projesi'ne dahil edildi. Böylelikle tüm hizmetlerin Cumhurbaşkanlığı tarafından takibi gerçekleştirilecek.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE EDİLECEK

İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında ayrıca Samsun'da da Çalışma Müdürlükleri kapsamında Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Birimleri kurulacak.

SAMSUN-KALIN DEMİRYOLU AÇILIYOR

2. 100 Günlük Eylem Planı'nda Samsun özelinde tamamlanması öngörülen en önemli yatırım ise artık bitme aşamasına gelen Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattıyla ilgili. Hattın önümüzdeki 100 gün içerisinde sinyalli olarak işletmeye alınması, 100 Günlük Eylem Planı'na alındı.

KARADENİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIRLANACAK

Bunun yanı sıra Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi ve Eylem Planı hazırlıkları da başlatılıyor. Bu kapsamda Samsun'un da aralarında bulunduğu Karadeniz illerinde bölgesel uyum platformu oluşturulacak ve risk analizleri yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce hazırladığı İklim Değişikliği Eylem Planı'nda, küresel ısınmaya bağlı olarak Karadeniz'de sel, toprak kaybı, kıyı erozyonu ve deniz ekosistemini bozulması gibi sorunlar yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER