Samsun denizle nasıl kucaklaştı, 1999'dan sonra büyük değişim

Samsun’un eski halini görenler şaşkına dönüyor. ‘Burası Samsun olamaz’ dedirten günlerden Samsun kartpostallık günlere nasıl ulaştı. 1999 yılından önce şehir ve deniz arasında duvar gibi duran harabe yapıların kaldırılması, denize kanalizasyon akmasının önlenmesi, sahil düzenlemesinin zorlukla yapılmasıyla birlikte kent yeniden denizle kucaklaştı. Foto Galeride, 1999 yılından sonra ‘Samsun Denizle Kucaklaşıyor’ sahil düzenleme çalışması herşeyi anlatıyor.

Samsun denizle nasıl kucaklaştı, 1999'dan sonra büyük değişim

KENT HAFIZASI

Tarihi bir kent olan Samsun, 19 Mayıs kimliğiyle  ön planda. Geçmişte yapılan yanlış çalışmalarla şehir ile deniz arasında büyük bir set koyulurken, her şey 1999 yılı seçimlerinin ardından dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın seçilmesiyle, Samsun makus tarihinden büyük bir dönüş yaptı.

Samsun’un yetiştiği mühendislerden biri olan Yusuf Ziya Yılmaz, göreve başlamasının ardından halkın en önemli taleplerinden biri olan denizle kucaklaşma arzularını yerine getirmek için kolları sıvadı. Her şey, Yılmaz’ın Köhne bir nokta olan liman kısmına giderek balıkçı barınaklarının olduğu noktadan çizmelerini giyerek denizin içine girmesiyle başladı. Kanalizasyonun doldurduğu denizde elinde sopayla yürüyen fotoğraf karesiyle yıllardır hafızalarda yer alan Yılmaz, o andan itibarin şehrin tam desteğini alarak Sahil Yolu Projesini başlattı.

Eski Bafra Garajı noktasından Yalova Gemisi Güzergahındaki Kültür Parkı Kenarında bulunan 9 işyerinin yıkımı zorlukla gerçekleşti. İlk adım sonrası şuan ki Sevgi Kafenin bulunduğu noktadan Samsun Limanı arasında büyük bir inşaat çalışması başlatıldı. Barakalar kaldırıldı, denize kanalizasyon akması engellendi, dolgu çalışmaları yapıldı, bölge ağaçlandırıldı, pis kokuların önüne geçildi, bölge aydınlatıldı.

‘Halkın Sahilimi İstiyorum’ çağırılarına destek veren şuan AK Parti Samsun Milletvekili olan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da büyük bir değişimin de sürecini başlatmış oldu. Sahil yolu çalışmalarının ilki olan bu çalışmayla birlikte artık Samsun yönünü belli etmiş oldu. Yılmaz’ın ‘Ve Değişim Başlıyor' sloganı kentteki bir çok büyük projenin başlangıcı olarak biliniyor.  O dönemlerden günümüze eski Samsun fotoğrafları hala hafızalarda.

SAMSUN'UN DENİZLE KUCAKLAŞMASI NASIL OLDU Foto Galeri tıkla izle
 

Gercekbizde.com

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 02:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER