Samsun'da üniversite öğrencilerine iş fırsatı

Üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Sosyal Çalışma Programları (SÇP) için başvurular yarın sona eriyor. Samsun'a 500 kişilik kontenjan ayrıldığı öğrenildi

Samsun'da üniversite öğrencilerine iş fırsatı

Samsun'da üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak amacıyla düzenlenecek Sosyal Çalışma Programları (SÇP) için başvurular yarın sona eriyor. İŞKUR İl Müdürü  Haşim Meydan, başvuru süreci sonrasında çalışacak öğrencilerin 5 Temmuz 2019 günü elektronik ortamda kura ile belirleneceğini söyledi.

BUGÜN SONA ERİYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca başlatılan, üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak amacıyla düzenlenecek Sosyal Çalışma Programları (SÇP) için başvurular yarın sona eriyor. 

GÜNLÜK 67 LİRA

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere akademik ortalaması 2 ve üzeri olan bütün üniversite öğrencilerinin başvurabileceği program için başvurular İŞKUR’un internet sitesi üzerinden kabul edilecek. Öğrenciler programa katıldıkları her bir gün için 67,36 TL ödeme almaya hak kazanacak. Ayrıca katılımcıların çalıştıkları süre kadar emekliliklerine etki edecek sigortaları karşılanacak.

90 GÜN FAYDALANABİLECEK

Programlardan bu yaz döneminde en fazla 39 gün, öğrencilik hayatı boyunca ise toplamda 90 gün faydalanılabilecek. Öğrenciler, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında çalışacaklar.

YAZ TATİLLERİNİ DEĞERLENDİRECEK

İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, Sosyal Çalışma Programlarının, gençleri geleceğe hazırlamayı hedefleyen yeni aktif işgücü piyasası araçlarından birisi olacağını belirterek, "Bu program sayesinde gençlerimiz yaz tatillerini, sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıp verimli bir şekilde değerlendirecekler. Ayrıca cep harçlıklarını çıkaracaklar ve emekliliklerine sayılacak sigortalılıkları yapılacak" dedi.

3 AY SÜRECEK

SÇP’lerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, 3 ay süreyle düzenleneceğini aktaran Meydan, program süresinin öğrencilerin tatil süresince kendilerine zaman ayırabilmeleri maksadıyla haftada 3 gün ile sınırlandırıldığını belirtti. Balcı, "Temmuz ayı itibarıyla başlayacak Sosyal Çalışma Programları ile asıl maksadımız üniversite öğrencisi gençlerimizin iş hayatına girişlerinde en az teknik beceriler kadar önemli olan; takım içinde çalışma, organize olabilme, iletişim kurabilme, analitik düşünme gibi sosyal becerilerini geliştirerek mezun olduktan sonra iş hayatına girişlerini kolaylaştırmaktır. Bu programla öğrencilerimiz toplumsal faydanın yüksek olduğu hizmetlere katılarak iş tecrübesi edinmiş olacaklar" diye konuştu.

500 KİŞİLİK KONTENJAN

İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan de program kapsamında, Samsun'a 500 kişilik kontenjan ayrıldığını ve başvuruların bugün sona ereceğini belirtti. Meydan, katılımcıların 2020 TL'lik maaşlarının yanı sıra çalıştıkları süre kadar emekliliklerine etki edecek sigortalarının da karşılanacağını söyledi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER