Samsun'da deniz suyu 'temiz'

Samsun İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin 38 noktadan aldığı deniz suyu numunelerinin analiz sonuçları açıklandı. Analizlerde deniz suyunda koli basiline rastlanmadı. Böylece Samsun'da deniz suyunun yüzmeye uygun olduğu belirlendi

Samsun'da deniz suyu 'temiz'

Samsun İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin mayıs ayı itibariyle 38 noktadan aldığı deniz suyu numuneleri tamamlandı. Bakteriyolojik izleme analizleri sonrasında deniz suyunda koli basiline rastlanmadı, tüm plajların üzmeye uygun olduğu belirlendi. Buna göre Samsun'da ölçüm yapılan 38 noktada deniz suyunun 'A' kalite yani 'mükemmel' derecede temiz olduğu, koli basiline rastlanmayan 38 noktada gönül rahatlığıyla denize girilebileceği anlaşıldı. Sonuçlar ise 'Yüzme Suyu Takip Sistemi' içerisinde güncel olarak yayınlandı.

DENİZ SUYU 3 KATEGORİDE İNCELENİYOR

Samsun'da yüzme alanları sağlık kriterleri açısından düzenli olarak alınan örneklerle analiz ediliyor. Sudaki koliform yani gıda ve suların sıhhi durumunu gösteren bakteri oranı ölçümü yapılırken, toplam koliform, fekal koliform ya da fekal streptekok değerlerine göre suya A'dan başlayarak kalitesine göre B ve C değerleri veriliyor. Mükemmel kalitede değerine sahip A'da toplam koliform 0 ve 1000'nin, fekal koliform 0 ve 200'ün ve fekal streptekok 0 ve 100'ün altında olmasına dikkat ediliyor. Orta yani B Kalitedeki suda toplam koliform bin 1 ile 10 bin Fekal koliform 201 ile 2 bin ve ya fekal streptekok 101 ile 1000 değerleri arasında bulunması gerekiyor. Kötü yeni C kalitesindeki suda toplam koliform 10 binden ya da fekal koliformun 2 binden ya da Fekal streptekok binden yüksek oluyor. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER