Samsun'da bir ilk

10. yılını kutlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi, ‘Il Signor Bruschino’ adlı komik opera eseriyle sezonun ilk prömiyer eserini sahneye koyuyor

Samsun'da bir ilk

Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin 2018-2019 sanat sezonun ilk prömiyer eseri ‘Il Signor Bruschino’ 6 Ekim 2018 Cumartesi akşamı seyircisiyle buluşuyor. Komik opera türünün önemli temsilcilerinden G. Rossini'nin bestelediği eser, aşkları için her şeyi göze alan Florville ve Sofia'nın bol kahkahalı hikayesini anlatıyor. 39 opera eseri bulunan besteci G. Rossini'nin henüz 21 yaşındayken bestelediği Il Signor Bruschino, komik opera tarzıyla güncelliğini koruyan, La Cambiale di Matrimonio ile başlayan tek perdelik komik opera serisinin dördüncüsü ve sonuncusu. Tam ismi Il Signor Bruschino (Il Figlio Per Azzardo)"(Beklenmedik Evlat) olan eserin librettosu, Venedikli şair Guiseppe Maria Foppa tarafından yazıldı.

İLK KEZ 1813’TE SAHNELENDİ

Dünya prömiyeri Venedik'te 1813 yılında yapılan eser, Aydın Buğra Güven'in rejisörlüğünde Samsun Operası'nda hayat buluyor. 1970'lerin tarzıyla sahneye koyulan eser, birbirinden nefret eden babaların çocukları, Florville ve Sofia'nın aşklarını anlatıyor. Eserde Sofia'nın hamisi Gaudenzio ile dostluğu sonucu kente gelen baba Bruschino, bir sürprizle karşılaşmaktadır, oğlunun yerine bir başkası geçmiştir ve bunu polis dahil kimseye kanıtlayamaz. Sevdiğine kavuşmak için oğul Bruschino kılığına giren Florville'in yaşadığı komik maceralar muhteşem bir müzik eşliğinde SAMDOB sahnesinde hayat buluyor.  Il Signor Bruschino adlı opera Buffa eserinin prömiyeri 6 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 20:00'de Aydın Gün Sahnesi'nde gerçekleştirilecek. Eserin biletleri www.biletiva.com adresinden ve SAMDOB gişesinde satışa sunuldu. SAMDOB gişe hafta içi 10:00-18:00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açık bulunuyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER