SAMSUN'DA 'AŞI REDDİ' ARTIYOR

Samsun'da dini ve çeşitli gerekçelerle bebeklerine ve çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. 2018 yılında Samsun'da 207 aile aşıyı reddetti. Samsun Sağlık Müdürlüğü ise, aşı yaptırmak yasal bir zorunluluk olmadığı için, gelişmeleri çaresiz izliyor. Çocuklarını aşılatmayı reddeden aileler ise kendi çocuklarının yanı sıra toplumda tıbbi nedenlerle aşılanamayan çocukları da risk altında bırakıyorlar

SAMSUN'DA 'AŞI REDDİ' ARTIYOR

Türkiye'de son yıllarda 'Aşı yaptırmaya mecbur muyuz?' sloganı altında birleşerek sözde dini gerekçeler ve aşının gerekli olmadığı savıyla, bulaşıcı hastalıklara karşı bebeklerini ve çocuklarını aşılatmayı reddeden ailelerin sayısı her geçen yıl artıyor. Samsun'da da son iki yılda çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden ailelerin sayısında gözle görünür bir artış meydan geldi. Samsun'da 2017 yılında 35, 2018 yılında ise 207 aile, aşıyı reddetti.

AŞI YAPTIRMAK İSTEMEDİLER

Samsun'da aşıyı reddeden ailelerle ilgili Gazete Gerçek'in soruların yanıtlayan Samsun Sağlık Müdürlüğü, kentte son yıllarda aşılama oranlarının yüzde 98-99 olarak gerçekleştiğini, bu oranın aşı yapılan bebek sayısının Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği yıllık aşılanması gereken bebek sayısına oranını yansıttığı belirtildi. Samsun Sağlık Müdürlüğü, aşı yapılan çocuk sayısında reddetmelere bağlı olarak bir azalma söz konusu olup olmadığı konusunda ise; 2017 yılında aile hekimlerine kayıtlı 0-12 aylık bebeklerin yaklaşık binde 6,6’sının aşı reddi nedeniyle aşılanamadığı belirtildi. Bu oranın 2018 yılında ise binde 8,7 olduğu açıklandı.

2018’DE 207 AİLE AŞIYI REDDETTİ

Samsun’da 2018 yılında aile hekimlerine kayıtlı 16 bin154, 587'si de misafir olmak üzere 0-12 aylık bebeklik çağında toplam 16 bin 741 çocuk ile İlköğretim 1. ve 8. sınıf öğrencisi toplam 33 bin 815 çocuğun aşılandığı bilgisini veren Samsun Sağlık Müdürlüğü, aşı yapılmasını reddeden ailelerin sayısının da 2018 yılında ciddi bir artış gösterdiğini rakamlarla açıkladı. Çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısının her yıl giderek arttığını açıklayan müdürlük yetkilileri, "2015 yılında ilimizde 0-24 aylık bebeklerine aşı yaptırmayan aile sayısı 35 iken, 2018 yılında 207 aile aşıyı reddetmiştir" açıklaması yaptı.

BEBEK ÖLÜMLERİ CİDDİ ORANDA DÜŞÜYOR

Son dönemde aşı yaptırmayan ailelerin artması nedeniyle kızamık, çiçek gibi hastalıkların yeniden görülmeye başlandığı iddiaları karşısında, böyle bir tehlikenin Samsun için de söz konusu olup olmadığına ilişkin de Samsun Sağlık Müdürlüğü'nden kapsamlı bir açıklama geldi. Bağışıklama (aşı) hizmetlerinde temel amacın; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmek olduğuna dikkat çekilirken, "Sağlıkla ilgili kazanımlarının yanı sıra ekonomik ve sosyal kazanımlar da aşılama programlarının başarısı olarak değerlendirilmelidir. Yapılan aşılama çalışmaları sonucunda ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalık hızlarında ciddi düşüşler yaşanmıştır" denildi. 

ÇİÇEK VE ÇOCUK FELCİ AŞI SAYESİNDE ORTADAN KALKTI

Özellikle 1924 -1944 yılları arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açmış olan çiçek hastalığının aşılama çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren tamamen yok edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına da ihtiyaç kalmamış ve 1980 yılında ülkemizde ve tüm dünyada aşılama durdurulmuştur. Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci (poliomiyelit) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir. 1988 yılında dünya genelinde 350 bin olan vaka sayısı 2017 yılında 22 vakaya kadar azaltılmıştır. Ülkemizde son çocuk felci vakası Kasım 1998 yılında görülmüş ve 19 yıldır çocuk felci vakamız bulunmamaktadır. Ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü tarafından Avrupa Bölgesi Çocuk Felcinden Arındırılmış Bölge Sertifikası ile belgelendirilmiştir" bilgisi verildi.

BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI AŞI ŞART

Türkiye'de kızamık vaka sayılarının 2001 yılında 30 bin 509 iken, etkili kızamık aşılaması sonrası 2017 yılında 84 ile sınırlı kaldığına da işaret edilen açıklamada, şu bilgiler verildi: "2010 yılından itibaren SSPE vakalarında (Kızamık virüsü nedeniyle beyni etkilenen çocukların zihinsel ve bedensel engelli kalması durumu olarak özetleyebiliriz) belirgin bir azalma görülmektedir. Bu da 2005 yılından itibaren kızamık aşılama oranlarının artması ve bunun sonucunda kızamık vakalarının azalması ile uyumludur. Türkiye’de maternal ve neonatal (anne ve yeni doğan bebek) tetanozun yok edildiği 24 Nisan 2009 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından duyurulmuştur. 2004 yılından bu yana sadece 2011 yılında tek difteri ve ölüm vakamız olup, bu vaka dışında vaka görülmemiştir. 2017 yılında 2’si ölümle sonuçlanan toplam 25 tetanoz vakası görülmüş olup, vakaların tamamı aşısızdır. Etkin ve kapsayıcılığı yüksek aşılama çalışmaları sayesinde aşı ile önlenebilir hastalıklardan hepatit A-B, boğmaca, invaziv bakteriyel hastalıklardan pnömokok ve Hib’e bağlı gelişen menenjit, sepsis ve bakteriyemi, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık vaka görülme sıklıkları oldukça azalmıştır." 

AİLELER DİĞER ÇOCUKLARI TEHLİKEYE ATIYOR

Samsun Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı açıklama, aşı yapmayı reddeden ailelerin diğer çocukları da tehlike altında bıraktığını da ortaya koydu. Aşılama çalışmaları sonucunda aşı yapılan bireylerin korunması kadar, toplumsal düzeyde de koruyuculuk elde edildiği vurgulanırken, "Şöyle ki bazı bebeklerimiz doğumsal veya sonradan kazanılmış bazı hastalıklar nedeniyle bazı aşıları ya gecikmeli olarak olmakta ya da bazen hiç olamamaktadır. Dolayısıyla bu bebekler aşı ile önlenebilir hastalıklara karşı savunmasız durumdadırlar. Biz toplumun büyük kısmını aşılayarak bağışık hale getirdiğimizde, virüs veya bakteriler toplum içerisinde gezemeyeceğinden, sağlık sorunları nedeniyle aşılanamayan bu bebeklerimizi de dolaylı yoldan korumuş oluyoruz. Toplumda aşılanma oranları düştüğünde bu bebeklerimizin hastalanma riski de artmaktadır. Yani dolayısı ile çocuklarını aşılatmayı reddeden aileler kendi çocuklarını risk altına atmakla beraber toplumda tıbbi nedenle aşılanamayan bu çocuklarımızı da daha fazla risk altında bırakmaktadır. Bu ülkemiz için olduğu gibi ilimiz için de geçerlidir" denildi.

KIZAMIK VAKASI İÇİN ALARMA GEÇİLDİ

Açıklamada ayrıca Samsun'da şimdiye kadar sadece bir kişide kızamık vakası görüldüğü de belirtilirken, "İlimizde 2018 yılında sadece Azerbaycan’dan ilimize gelen Azerbaycan vatandaşı aşısız bir yetişkinde kızamık hastalığı görülmüş olup, İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ekiplerinin hızlı müdahalesi ile çok sayıda temaslı aşılaması yapılarak bu hastalığın yayılması önlenmiştir. Bunun dışında herhangi bir vakamız olmamıştır" bilgisi verildi.

BİLGİLENDİRME TEKLİFİNİ BİLE REDDEDİYORLAR

Samsun'da çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelere yönelik, aile hekimleri ve diğer yetkililerin ikna çabalarının da sonuç vermediği ortaya çıktı. Çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelere önce aile hekimleri, sonra da İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından aşının faydaları konusunda eğitim ve bilgilendirme yapılmasına rağmen, bu ailelerden bazıları bu eğitim ve bilgilendirme girişimlerini dahi reddettiler. Sağlık Müdürlüğü, "Zaman zaman bu konuda görevli sağlık personelimiz de zor durumda kalabilmektedir" açıklaması yaptı.

BAKANLIK ‘GÜNDEMİMİZDE DEĞİL’ DEMİŞTİ

Son yılarda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerdeki artışa dikkat çeken aile hekimleri, geçen yıl 'aşı vurulması zorunlu hale getirilsin' talebinde bulunmuştu. Türkiye'de 23 bin 642 ailenin çocuklarına aşı vurdurmayı reddettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, gündemlerinde aşıyı zorunlu hale getirmek gibi bir uygulamanın bulunmadığını açıklamıştı. Bakanlık, aşılarla ilgili önyargının ortadan kaldırılarak vatandaşların gönüllü bir biçimde aşı yaptırmasının önemine işaret etmişti.  

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER