Samsun'da 8 bin aileye 'elektrik' desteği

İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesine yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Samsun'da 8 bin aile destekten yararlanacak. YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam, "Sistem hazır. PTT ile entegrasyonumuzu tamamladık" dedi

Samsun'da 8 bin aileye 'elektrik' desteği

İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesine yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yer aldı. Buna göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Türk vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin asgari ihtiyaçlarının karşılanması için elektrik tüketim desteği verilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, düzenli yapılan sosyal yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine, hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye kadar elektrik tüketim desteği sağlanacak. Elektrik tüketim desteği kapsamında bulunan hanelere, hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilecek. Elektrik tüketim desteği kapsamında aktarılacak tutarların hesaplanmasında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınacak.

PTT İLE ENTEGRASYONUMUZ TAMAM

Samsun'da en fazla aboneye elektrik pazarlamasını yapan YEŞAP Genel Müdürü Arif Akşam, elektrik tüketim desteğinin, öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılacağın belirtti. Elektrik tüketim desteğinin, öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılacağını kaydeden Arif Akşam, "Bu kapsamda yetkili olan kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü. Biz YEPAŞ olarak PTT Samsun Bölge Müdürlüğü ile gerekli protokolü imzaladık. Ödemeler PTT üzerinden yapılacağı için entegrasyonumuzu tamamladık. Samsun'da yarından (bugün) itibaren sistem devreye girecek. Hiçbir sorun yok" diye konuştu.

8 BİN AİLE YARARLANACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un Türkiye genelinde 2 milyon 22 bin hanenin yararlanacağı elektrik desteği uygulamasından, Samsun'da ise sosyal yardım vakıflarından düzenli destek alan yaklaşık 8 bin ailenin yararlanacağı öğrenildi.

Kaynak: İHA

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER