Samsun'da 3 yıllık FETÖ bilançosu

10 bin 334 kişiye FETÖ'den işlem yapıldı, 2 bin 929 kamu davası açıldı, 4 bin 724 sanık yargılandı, bin 474 kişi FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan hüküm giydi. İşadamları Osman Reis, Muharrem Durmuşoğlu ve Mehmet Sungur ile birlikte 214 FETÖ’cü ise hala firarda

Samsun'da 3 yıllık FETÖ bilançosu

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne kadar FETÖ/PDY soruşturması kapsamında il geleninde 8 bin 556 soruşturma başlatılırken, bu soruşturmalarda toplam 10 bin 334 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bu şüphelilerden 214'ünün firari durumda.

10 BİN 334 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan verilen bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne kadar FETÖ/PDY soruşturması kapsamında il geleninde 8 bin 556 soruşturma başlatılırken, bu soruşturmalarda toplam 10 bin 334 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bu şüphelilerden 214'ünün firari olduğu açıklandı. 3 yılık süreçte, 2 bin 929 kamu davasının açılırken, bu davalarda 4 bin 724 sanık hakim karşısına çıktı.

BİN 474 KİŞİ HÜKÜM GİYDİ, CEZAEVİNDE

Yapılan yargılamalarda ise 2 bin 516 dosyanın mahkemelerce karara bağlandı. Mahkeme kararlarıyla Samsun'da,  bin 474 kişi "Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından hapis cezalarına çarptırıldı, bin 462 kişi ise beraat etti. Ayrıca yargılaması devam eden 49 kişinin ise firarda oldukları kaydedildi.

Samsun'daki ağır ceza mahkemelerinde görülen FETÖ davaları ise şöyle:

İKİNCİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ: Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde toplam bin 769 sanık hakkında 830 dava açıldı, açılan bu davalarda 253 dosyada 482 sanık hakkında mahkumiyet kararı verildi. 141 dosyada 196 sanık hakkında beraat kararı verildi. 171 dosyada 177 sanık hakkındaki dosyalar ise yetkisizlik, görevsizlik gibi kararlarla başka birimlere gönderildi. 265 dosyada 914 sanığın yargılaması devam ediyor. Bu sanıklardan 18'i tutuklu, 9 tanesi hakkında yakalama kararı bulunuyor.

ÜÇÜNCÜ AĞIR CEZA MAHKEMESİ: Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde bin 723 sanık hakkında 931 dava açıldı. Açılan bu davalarda 375 dosyada 690 sanık hakkında mahkumiyet kararı verildi. Mahkumiyet kararı verilen bu sanıklardan 88 tanesi hükmen tutuklu bulunuyor. 199 dosyada 655 sanık hakkında beraat kararı verildi. 294 dosyada 313 sanık hakkındaki dosyalar ise yetkisizlik, görevsizlik gibi kararlarla başka birimlere gönderildi. 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden 63 dosyada 65 sanığın yargılaması devam ediyor. Bu sanıklardan 3'ü tutuklu, 9 tanesi hakkında yakalama kararı bulunuyor. Devam eden dosyalardan bir tanesinin ise sanığının eski Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya olduğu ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla yargılanmasının devam ettiği öğrenildi.

ESKİ KOMUTANLAR DA HÜKÜM GİYDİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu olarak yargılanan Samsun eski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Sahil Güvenlik Karadeniz eski Bölge Komutanı Kıdemli Albay Murat Özer ile Üsteğmen Ömer Binici "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

FİRARDAKİ FETÖ'CÜ İŞADAMLARI

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ'nün firari iş adamları da her yerde aranmalarına rağmen halen hakim karşısına çıkarılamadılar. FETÖ soruşturması kapsamında Samsun'da işadamları Muharrem Durmuşoğlu, Kenya İmamı Bilal Karaduman, Ömer Yazıcı, Mehmet Sungur ve Osman Reis aranıyor.  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Eski Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu. Durmuşoğlu son olarak STSO’daki yönetim kurulu tarafından dışlandıktan sonra sırra kadem basmıştı. Durmuşoğlu’un yanı sıra işadamı İsmail Başpınar, Yaşar Aydın, İşadamı Özgür Kaya, Cemal Bilim, Ali Arukan, Metin Madsar gibi isimler de Samsun’da aranan isimleri arasında yer alıyor

FETÖ'NÜN AĞIR TOPLARI DA FİRARDA

Samsun'da halen aranan isimler arasında en dikkat çekeni ise Milli Eğitim camiasına yeterince sızamadığı gerekçesiyle Kenya'ya sürgün edildiği öne sürülen Kenya'daki Light Akademi Okulları Genel Müdürü ve Ömeriye Vakfı'nın Başkanı Bilal Karaduman. Nairobi’de bulunan Ömeriye Vakfı’nın, Gülen Cemaati ile bağlantılı olarak çalıştığı biliniyor. Samsun'da il imamının 2010 yılına kadar Bilal Karaduman olduğu, daha sonrasında terör örgütü tarafından Kenya imamı olarak görevlendirildiği, daha sonrasında Samsun imamı olarak Ömer Yazıcı'nın il imamlığına getirildiği ortaya çıkmıştı. Karaduman ve Yazıcı halen firari olarak aranıyorlar.

FETÖ’NÜN SÖZDE VALİSİ OSMAN REİS ABD’DE

Samsun'da halen malvarlıklarına el konulan işadamlarından birisi olan Nevzat Çelik'in yanı sıra, Karadeniz İşadamları Federasyonu (KASİF)'in eski başkanı Osman Reis de, FETÖ'nün firari işadamları arasında yer alıyor. 17-25 Aralık soruşturmaları sonrasında, hükümetin cemaate yönelik baskılarının artması üzerine ABD'ye kaçtığı belirlenen Osman Reis'in, Emniyet tarafından ortaya çıkarılan FETÖ örgüt şemasında ‘il valisi’ olarak uzun yıllar görev yaptığı tespit edilmişti.

MEHMET SUNGUR SIRRA KADEM BASTI

Samsun merkezli Gürmed Medikal'in o dönemlerde sahibi olan Mehmet Sungur da halen aranıyor. Mahkeme kararı ile kayyum atanan Gürmed firması sahibi Sungur'un Türkiye'deki tüm malvarlığına el konulmuş, daha sonra da TMSF tarafından satılmıştı. Sungur'un örgütün önemli finans kaynaklarından birisi olduğu belirlenirken, firması önceki yıllarda vergi sıralamasında gerilerde yer alan Mehmet Sungur, 2015 yılı sıralamasında vergi şampiyonu olmuştu. Bu durum, Sungur’un daha önce vergi kaçırdığı iddialarını gündeme getirmişti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER