Samsun'da 112 koronavirüs vakası görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunarak il bazında vaka sayılarını açıkladı. Bakan Koca Samsun'da 112 vaka olduğunu duyurdu.

Samsun'da 112 koronavirüs vakası görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında ilk defa il bazında vaka sayılarını verdi.

Vakaların görüldüğü illeri açıklarken ilk 10 arasında 112 vaka ile Samsun'un da olduğu görüldü.

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARINDAN NOTLAR

Ön planda daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul'daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60'lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853 vaka, onu 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli izliyor. En çok vaka görülen iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli, Isparta, Sakarya, Adana, Bursa ve Samsun.

Bir diğer tablo ise illere göre hayatını kaybeden vatandaşlarımızın dağılımını gösteriyor. Toplam 39 ilimizde can kaybımız var. Ayrıca 42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımızın olmadığını gösteren bir tablo."

Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5'u yani yüzde 80'inin 65 yaş üstündekilerden oluştuğuna dikkati çeken Koca, "Yoğun bakımda olanların yaklaşık yüzde 75'i de 60 yaşın üzerinde. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 68,8'i yani yüzde 69'u gibi tansiyon hastası olan. Yoğun bakımda olanların yüzde 63,3'ü tansiyon hastası olduğunu görüyoruz. Yani, hayatını kaybedenlerin yüzde 80'i, 60 yaşın üstü. Bu dönemde kronik ve alt hastalığı olan ve 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybettiklerimizin bu grupta olduğunu görüyoruz."

Gercekbizde.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER