Samsun'da 1 Mayıs'ta bir ilk

Samsun’da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları bu yıl sabah ve öğleden sonra iki ayrı kutlama programı ile gerçekleştirilecek. Türkiye Kamu-Sen, 19 Mayıs'ın 100. yılı kapsamında 1 Mayıs'ı bu yıl Samsun'da kutlayacak. Diğer sendikaların yürüyüş ve kutlamaları ise öğleden sonra gerçekleştirilecek

Samsun'da 1 Mayıs'ta bir ilk

Samsun'da bu yıl kutlanacak 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri, iki farklı noktada gerçekleştirilecek. Türkiye Kamu-Sen’in 1 Mayıs programı sabah saatlerinde Ray İstasyonu'ndan başlayacak yürüyüşün ardından Tütün İskelesi'nde, KESK Samsun Şubeler Platformu'nun yürüyüşü ise öğleden sonra saat 15.00'de yine Ray İstasyonu'nun önünden başlayacak yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek.

100. YILINI SAMSUN’DA KUTLAYACAK

2019’un milli mücadelenin başlamasının 100. Yılı olması nedeniyle Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in 1 Mayıs programını Samsun’da yapacak. 1 Mayıs’ta Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi'nden tüm yöneticiler ve aileleri başta olmak üzere Türk Eğitim-Sen başkan ve üyeler de Samsun'da olacak.

KAMU-SEN’İN MİTİNGİ TÜTÜN İSKELESİ’NDE

Türkiye Kamu-Sen'in kutlama programını Samsun'da gerçekleştirecek olması nedeniyle bu yıl ki etkinlik ve yürüyüşler tüm güne yayılmış durumda.  Türkiye Kamu-Sen’in 1 Mayıs kutlama programı sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Caddesi Gar İstasyonu önünden verilecek start ile başlayacak. Yürüyüş Tütün İskelesi’ne kadar devam edecek. Burada yapılacak mitingle saat 14.00’de sona erecek.

KESK’İN YÜRÜYÜŞÜ 15.0’DE BAŞLAYCAK

1 Mayıs için Türkiye Kamu-Sen'in programını tamamlamasının ardından, KESK Samsun Şubeler Platformu yürüyüş ve mitingi gerçekleştirilecek. KESK’in mitingi için yürüyüş korteji saat 15.00’de Cumhuriyet Caddesi Gar İstasyonu önünde toplanacak. Buradan başlayacak yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam edecek. Miting, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştireceğiz. KESK'in bu yıl ki 1 Mayıs etkinliği, saat 20.00’ye kadar devam edecek.

İLK KUTLAMA 1912'DE YAPILDI

İşçilerin, günlük çalışma süresi konusunda küresel ölçekte dayanışmayla verdiği mücadeleden doğan 1 Mayıs, dünyanın birçok ülkesinde ''Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı'' adıyla resmi tatil olarak kutlanıyor. Tarihi 1890'lı yıllara uzanan işçi bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman çalışanları tarafından kutlanırken, İstanbul'daki ilk kutlama 1912'de yapıldı.

2009'DA RESMİ TATİL İLAN EDİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankara'da, 1 Mayıs 1922'de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihindeki ilk resmi kutlama ise 1 Mayıs 1923'te yapıldı. Milli Güvenlik Konseyince 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak yeniden resmi tatil ilan edildi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER