Samsun'a kenevir piyangosu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevir üretiminin arttırılması ve üretim üssü olarak Samsun'u işaret etmesinin ardından, sanayi yatırımcıları da harekete geçti. 100 milyon doları aşkın yatırım yapmayı taahhüt eden yatırımcılar, kenevir ekimi için bakanlıktan izin istedi. Tarım Bakanlığı bu yatırımcıları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yönlendirdi.

Samsun'a kenevir piyangosu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevir üretiminin arttırılmasına ilişkin talimatının ardından, ekimin yapıldığı üs durumunda bulunan Samsun'da, devletle sözleşme imzalayan üreticiler tohum üretimi için hazırlıklara başlarken, çok sayıda yatırımcının Tarım Bakanlığı'ndan kenevir ekimi için izin istediği ortaya çıktı. 

KENEVİRİN SANAYİSİNİ OLUŞTURMALIYIZ

Tarım Bakanı Ekrem Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından gündeme gelen kenevir üretiminde, 19 ilde kenevir ekimi izni bulunduğunu ancak bu illerin bir kısmında ekimle ilgili talep olmadığını belirtti. Kamuoyunda, "Kenevir ekilecek ve devlet hepsini alacak gibi yanlış bir algı oluştuğunu belirten Pakdemirli, "Devletin bunu almayla ilgili bir plan ve programı yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği yön doğrultusunda üretimle ilgili çalışmalarımızı artırdık. Bu sadece bizi kapsayacak bir çalışma değil. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de görüşüyoruz. Bu işin sanayisini de oluşturmalıyız. 50 milyon doları, 100 milyon doları aşkın yatırım yapmayı taahhüt eden yatırımcılarımız kenevir ekimi için müsaade istiyor. Onları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza yönlendiriyoruz. Yeter ki yatırım yapılsın, müsaadesini veriyoruz" dedi.

TOHUM YETERLİ MİKTARDA DEĞİL

Kenevir üretiminin tüm illere yayılması durumunda Türkiye'nin tohumda bunu karşılayabilecek imkanı olmadığına dikkati çekerek, "Bu işi adım adım mutlaka bir eylem planı çerçevesinde yürütmeliyiz. Kenevirin kullanım alanları çok fazla. Ciddi bir katma değeri yurt dışına bırakmıyorsunuz. Yerli sanayimizin kalkınması açısından önemli" diye konuştu.

EYLEM PLANI HAZIRLIĞI YAPILIYOR

Pakdemirli, kenevir konusunda Türkiye'nin hedeflerinin iyi belirlenmesi gerektiğini de vurgulayarak, "Kenevirle ilgili eylem planı hazırlığımız var. Külliyenin de hazırlamış olduğu bir eylem planı var. Bu konuda gerekli adımları attık, atmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

TOHUM ÜRETİMİ İÇİN GÖZLER SAMSUN’DA

Kenevir üretiminde tohum sıkıntısı ise bütün dikkatlerin, en fazla kenevir ekimini gerçekleştiren Samsun'a çevrilmesine neden oldu. Halen kenevir üretiminin yapıldığı Samsun'un Vezirköprü ilçesinde, kenevir tohumu üreticiliği için düğmeye basılmış durumda.

ÇİFTÇİ ÖNCE TOHUM ÜRETECEK

Önümüzdeki mart ayında Vezirköprü'nün Narlısaray Mahallesi'nde ilk etapta 12 üreticiyle 62 dekar alanda kenevir üretimi yapılacak. Üretici bu yıl hasadı yapılacak kenevirde elde edilecek tohumları devlete satacak. Bu sayede önümüzdeki yıl ise Türkiye genelinde yaklaşık bin dekar alanda kenevir üretimine başlanacak.

ESRARI AZALTILMIŞ KENEVİR PROJESİ SÜRÜYOR

"Kenevir Popülasyonlarından THC Oranı Düşük Genetipelrin Geliştirilmesi" projesinin çalışmaları da halen edam ediyor. OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Selim Aytaç, 2023 yılında 200 ton yerli tohumluğa ulaşılmasını hedeflediklerini, bu kapsamda Narlısaray Mahallesi'nde ilk etapta 12 üreticiyle 62 dekar alan için tohum üretimi sözleşmesi imzalandığını belirtti.

GELECEK YIL BİN DEKAR ALANDA ÜRETİLECEK

Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı yetkilileri de bugün Narlısaray'a giderek, alınacak tohumlarla ilgili bilgi verdiler. Selim Aytaç, "Üreticiler bu yıl devlete tohum üretecekler. Önümüzdeki yıl ekim alanı daha da artacak. Şu anda bizim projemiz kapsamında 260'ar gram tohum var elimizde. Çiftçi belli bir miktar çoğaltana kadar, kenevir üretimini çiftçinin elindeki kenevir tohumuyla sürdüreceğiz. Ardından da THC oranı belli bir seviyede olan kenevir üretimini gerçekleştirmeye başlayacağız. Elde edilen tohumlardan da önümüzdeki yıl Türkiye genelinde 800 dekar ile bin dekar çapında bir alanda ekim yapılacak" dedi.

TOHUMUN KAYNAĞI SAMSUN OLACAK

Tohumluk alımına yönelik ekimlerin önümüzdeki mat ayında başlayacağını kaydeden Selim Aytaç, "Önümüzdeki yıl da Samsun başta olmak üzere Kastamonu, Kayseri, Rize, Malatya, İzmir ve Antalya'da üretim daha yaygın olarak başlayacak. Tüm bu bölgelerde üretim yapılacak tohumun kaynağı ise Samsun olacak" diye konuştu.

KENEVİR NERELERDE KULLANILIYOR?

Kenevir üretiminde en önemli istihdam ise sanayide sağlanacak. Kenevir bitkisi, tekstilde, askeri amaçlı örtülerde, otomobil sektöründe, ilaç sanayisinde kullanılıyor. Bu ürünün küllerinden gübre, tohumundan yağ, küspesinden de hayvan yemi elde edilebiliyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER