Samsun'a hızlı tren TBMM gündeminde

TBMM KİT Komisyonu'nda söz alan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun-Ankara arası yüksek hızlı tren hattının ne zaman hizmete gireceğini gündeme getirdi

Samsun'a hızlı tren  TBMM gündeminde

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, KİT Komisyonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) 2016 yılına ait Sayıştay Denetim Raporu görüşülürken, söz alarak çeşitli sorunları dile getirdi.

NE ZAMAN HİZMETE GİRECEK?

Zeybek, “TCDD yetkililerinin açıklamalarında 2019 yılında Samsun-Ankara arası yüksek hızlı tren hattı proje çalışmalarının tamamlanacağı ifade edilmiştir. Peki ihale süreçleri ne zaman tamamlanacak? 2030 mu? Öncesi ve sonrası mı? Burada vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi önemlidir. Bölge halkının beklentileri bu hattın hızla hizmete girmesidir. Halkın beklentileriyle oynanmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

HIZLI TREN İLE İLGİLİSİ YOK

Yetkililer tarafından 2019 yılında hizmete gireceği ifade edilen hattın; Samsun, Amasya, Turhal, Sivas demiryolunun Avrupa Birliği hibe programından yenilenmesi olduğunu dile getiren Zeybek, "Bu hattın yüksek hızlı tren hattı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Yaklaşan yerel seçimlerde çokça kullanılacağı bilinen bu olayda halkın hayalleriyle oynamanın doğru olmadığı ve halkın doğru bilgilendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde bu olayın kullanılması yerine halkımızın doğru bilgilendirilmesi yapılacak mı?" diye konuştu.

SAMSUN HALKI İCRAAT BEKLİYOR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun-Sivas arası TCDD hattının yenilenerek en kısa sürede hizmete girmesi bölgede ticaretin, turizmin canlanmasına ve ulaşımın daha rahat olmasına neden olacağın da belirterek, "TCDD Samsun-Ankara arası yüksek hızlı tren hattının bir an önce hizmete girmesi bölgede yaşayan insanların önemli beklentisi olmuştur. TCDD yetkililerinin projenin daha hazırlık aşamasında olduğunu ifade etmeleri, kamuoyuna daha önceki yıllarda 2019 yılında bitirilecek konuşmaları havada kalmıştır. Samsun, Amasya, Çorum Kırıkkale, Ankara arası proje çalışmaları devam eden yüksek hızlı tren hattı ihale süreçleri ne zaman tamamlanacak ve bu hat ne zaman hizmete girecektir? Samsun ve bölge halkı yüksek hızlı tren hattı yapımı için vaat değil icraat bekliyor. Mevcut demiryolunun yenilenmesiyle Samsun, Sivas arası ne zaman açılacaktır. Bu konularda bölge halkımız sağlıklı bilgiler ve tren yolunu beklemektedir" görüşlerini dile getirdi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER