SAMAİR için düğmeye basıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun, Amasya, Sinop, Tokat, Çorum ve Ordu'yu kapsayan bir alanda ‘Bölgesel Havayolu Taşımacılığı’ yapılmasına yönelik fizibilite çalışmalarına başladı. Anket çalışması sonuçlandığında rapor Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’a sunulacak. Yılmaz onaylarsa, SAMSUN AİR (SAMAIR) havayolu ulaşımına başlayacak

SAMAİR için düğmeye basıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın talimatıyla, SAMULAŞ bünyesinde ‘Bölgesel Havayolu Taşımacılığı’ kurulmasına gerek olup olmadığına yönelik ön fizibilite çalışmaları başladı. Yapılacak anketler sonucunda verimli olacağına kanat getirilirse, yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç olduğu belirlenen yerlere havayoluyla ulaşım sağlanacak. 

ÖN FİZİBİLİTE YAPILIYOR
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26. maddesine göre 2010 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 99,96’lık hissesi ile kurulan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş., Hafif Raylı Sistem İşletmeciliği, Otobüs İşletmeciliği, Teleferik İşletmeciliği, Otopark İşletmeciliği ve Elektronik Bilet Yönetim Sistemi'nden sonra hizmet çeşitliliğini artırmak için arayışlara başladı. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın talimatıyla, şehrin gelişimine katkı sağlamak adına, Samsun'dan yurt içi ve yurt dışına direk uçuş imkanı olmayan noktalara yönelik ‘Bölgesel Havayolu Taşımacılığı’ alanında ön fizibilite çalışması başlatıldı.
TÜM KURUMLARA ANKET YAPILDI
SAMULAŞ tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olanlara yönelik //www.samulas.com.tr/havacilik.asp adresinde yer alan anket üzerinden, yurt içinde ve yurt dışında havayolu taşımasına ihtiyaç olduğuna yönelik ön fizibilite yapılacak. Fizibıl bulunduğu taktirde SAMULAŞ bünyesinde SAMAİR olarak hizmet vermesi planlanan hizmet için başta havayolu acenteleri olmak üzere, OMÜ, meslek odalarına da anket yapılması kararı alındı.
RAPOR BAŞKAN YILMAZ’A SUNULACAK
Samsun'un yanı sıra Amasya, Sinop, Tokat, Çorum ve Ordu'daki kurum ve kuruluşların yanı sıra, acenteleri de kapsayan anket çalışması tamamlandığında sonuçlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a sunulacak. Sonuçların olumlu değerlendirilmesi ve Başkan Yılmaz’ın da onay vermesi halinde, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ, uçak kiralayarak, havayolu ulaşımına başlayacak. 
Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER