Saldırıda kullanılan bomba şaşkınlık yarattı

İki ayrı noktada gerçekleştirilen hain saldırının arkasında terör örgütü PKK olduğu kesinleşti.

Saldırıda kullanılan bomba şaşkınlık yarattı

Bu kez teröristler taraftar görüntüsü ile kalabalığın arasına karıştı. Biri patlayıcı yüklü araçla, diğeri sırt çantası içinde çevik kuvvet polislerinin bulunduğu noktalara saldırdı. Saldırının hazırlık safhası ve patlamaların zamanlaması hainlerin ince detaylarına kadar planlama yaptığını ortaya koydu.

Teröristlerden biri Dolmabahçe Gazhane Caddesi’nin Beleştepe olarak bilinen noktasında harekete geçti. Maç bitiminden yaklaşık 1.5 saat sonra kalabalığın dağılmasını bekleyen hain, polislerin görev noktalarından ayrılarak kendilerini merkeze götürecek otobüslere binmesini bekledi.


400 KİLOLUK BOMBA


Çevik kuvvet polislerinin toplanmasından sonra, saat 22.30’da ilk olarak Beleştepe’deki bombalı araç uzaktan kumandayla patlatıldı. İlk bilgilere göre 400 kiloluk bomba büyük bir gürültüyle patladı.


İLK KEZ BÖYLE BİR BOMBA KULLANILIYOR


Bombanın daha geniş alanda etkili olması için düzenek ve malzemelerinin diğer saldırılarda kullanılanlardan farklı olduğu belirtildi.
Özel olarak hazırlanan bombanın içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgiler açıklanmadı. Ancak ilk tespitler amonyum nitrat (gübre) içerisine TNT kalıplarının konulduğu ve demir bilyeler kullanıldığı yönünde. Bombanın şiddetinden parçaların 25 metre yükseğe fırladığı belirlendi. Emniyet kaynakları bombanın uzaktan kumandayla patlatıldığı yönünde tespitlerde bulundu.


45 SANİYE SONRA İKİNCİ CANLI BOMBA


İlk saldırıdan 45 saniye sonra ikinci canlı bomba Maçka Parkı’nda kendini patlattı. Sırt çantalı ve yaya olarak ilerleyen teröristi polis fark etti. Dur ihtarı yapıldıktan sonra, etrafı 5 polis tarafından çevrelenen terörist bombanın pimini çekti. Teröristi fark edip etkisiz hale getirmeye çalışan polisler şehit oldu. Saldırının hemen ardından polisin yaptığı operasyonlarda saldırı ile ilişkili oldukları gerekçesiyle 13 kişi gözaltına alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER