Saatler ne zaman geri alınacak?

2017 yılı itibariyle saatler geri alınacak mı? Yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte kış saatine geçiş zamanı büyük merak konusu oldu.

Saatler ne zaman geri alınacak?

2017 yılı itibariyle saatler geri alınacak mı? Yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte kış saatine geçiş zamanı büyük merak konusu oldu. Halihazırda geçtiğimiz sene kış saati uygulamasına geçilmemesi büyük tartışmalara yol açsa da bu uygulama üzerinde kalınmıştı. Peki bu yıl kış saati uygulamasına geçiş olacak mı? Olursa saatler hangi gün geri alınacak? İşte saat değişikliği ile ilgili önemli bilgiler...

BU YIL SAATLER GERİ ALINACAK MI?

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” açıklamasının ardından. Gözler yine düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısına çevrildi. Fakat önemli bir değişilik olmaması durumunda kış saati uygulamasına geçilmeyeceği ve saatlerin 2017 - 2018 yılında da geri alınmayacağı ön görülüyor. Dünya genelinde 22 Ekim'de kış saati uygulamasına geçilecek. Türkiye ise geçtiğimiz sene olduğu gibi yaz saati uygulamasıyla yola devam edecek.

UYGULAMA TAMAMEN KALKTI MI?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.
Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

İSTANBUL’DA 08.00’DEN ÖNCE ZİL ÇALMAYACAK

Geçen yıl sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Uykulu gözlerle dersbaşı yapan öğrenciler için İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatı verdi. Yeni uygulama tekli eğitim yapan okulları memnun ederken ikili öğretim olan kurumlarda ders çıkış saati 19.00’u bulacak. İstanbul Valiliği’ndeki yetkililerden alınan bilgilere göre, geçen sene başlanan yaz saati uygulaması ardından velilerin isteği üzerine bu karar alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER