Saathane'de tarih gün yüzüne çıkıyor

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz döneminde başlatılan tarihi medrese, cami ve Taşhan'ın bulunduğu Saathane Meydanı tarihle buluşuyor.

Saathane'de tarih gün yüzüne çıkıyor

Büyükşehir Belediyesi, ağustosta Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca çevre düzenleme projesinin onaylanmasıyla meydanda peyzaj çalışmasına başladı.

Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığı döneminde başlatılan ve tamamlanma noktasına gelen proje hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, gazetecilere, çalışmaların büyük kısmının tamamlandığını söyleyerek, "Alanda tamamen Belediyemiz tarafından üretilen oturma grupları, bitki yerleştirme havuzları ile muhteşem bir görsel oluşturacak süs havuzları yer alacak. Mavi ile yeşilin bir arada olduğu peyzaj alanıyla vatandaşlarımız hem nefes alacak hem de gün yüzüne çıkarılan eserleri izleyerek tarihe yolculuk yapacak." dedi. 

Kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan Selçuklu ve Bizanslılardan kalma eserlerin etrafının çitle çevrilerek ziyaretçilere açılacağını belirten Demir, "Bu çit tamamen tarihi dokuya uygun olacak. Amacımız tarihi meydana dinlenmek için gelen vatandaşlarımızın tarihi kalıntıları da görerek incelemesi. Çalışmalarımızı bir ay gibi bir sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Medresesi, camisi ve Taşhan ile tarihi doku şehrimizle buluşacak." diye konuştu.
 

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER