Rüzgar ve güneşi fırsatı çevirmek mümkün

Samsun'da yenilenebilir enerji kaynaklarından RES, GES ve JES ve Biyogaz santrali yatırımı yapılabilecek bölgeler belli oldu. Samsun'da 8 ilçe RES, tüm ilçeler de GES yatırımı yapılabilecek durumda. Samsun'da biyogaz santrali yatırımı için de 5 ilçe öne çıktı

Rüzgar ve güneşi fırsatı çevirmek mümkün

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar, gelecek yıllarda Türkiye'de bu sektörde gerçekleşecek istihdam düzeyinin artacağı sinyalini verirken, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı da, Samsun'un 'Yenilenebilir Enerji Haritası'nı tamamladı. Buna göre Samsun'da, rüzgar, güneş, jeotermal ve hayvansal atık potansiyelinin değerlendirilmesine olanak sağlayacak birçok alan var.

RÜZGARI ARKASINA ALAN KAZANIYOR 

OKA tarafından hazırlanan Samsun Yenilenebilir Enerji Raporu'nda Rüzgar Elektrik Santrali (RES)  yatırımlarında sistemin ekonomik olabilmesi için ortalama olarak 6,5-7m/s hız gerektiğine işaret edildi. Buna göre Samsun merkezin kuzeyi ve batısı, Ondokuzmayıs’ın tamamı, Bafra’nın kuzeydoğusu ve güney batısı, Alaçam’ın güneyi, Vezirköprü’nün güney batısı, Havza’nın tamamı, Ladik’in batısı, Ayvacık’ın güneyi ve Salıpazarı’nın güneydoğusu 6,5-7m/s ile hız sınırını geçiyor. Bu bölgelerde RES yatırımlarının rüzgar hızı açısından uygun olduğu belirlendi.

RES YATIRIMLARI İÇİN NERELER UYGUN

Ekonomik RES yatırımı için de yüzde 30-35 ve üzeri kapasite faktörü gerektiği vurgulanırken, harita incelendiğinde Samsun merkezin kuzeyi ve batısı, Ondokuzmayıs’ın tamamı, Bafra’nın kuzeydoğusu ve güney batısı, Alaçam’ın güneyi, Vezirköprü’nün güneybatısı, Havza’nın tamamı, Ladik’in batısı, Ayvacık’ın güneyi ve Salıpazarı’nın güneydoğusunun kapasite faktörü dağılımı açısından RES yatırımları için uygun olduğu görüldü.

TOPLAM POTANSİYEL 5 BİN MW 

Buna göre Samsun'un geneline bakıldığında RES yatırımları için toplam kurulu güç potansiyeli 5 bin 242,48 MW olarak belirlendi. Samsun'da halen Ekim Elektrik'in Havza'nın Aytepe, Kırbay Tepe, Kayınlık Tepe, Yanık Tepe, Kol Tepe, Topaktaş Tepe, Çömlek Tepe, Koruyolu Tepe, Papaklı mevkiinde 48 MWe, Karacaören Elektrik Enerji Üretim A.Ş.'nin Karacaören mevkiinde  35 MWe RES inşaatı halen devam ediyor.

GES YATIRIMLARI VE GÜNEŞ POTANSİYELİ

Orta Karadeniz bölgesinde 41° 17' 34.02'' kuzey enlemi ve 36° 19' 52.61'' doğu boylamı üzerinde bulunan ve 44 metrelik bir rakıma sahip bulunan Samsun'un Güneş Elektrik Santrali (GES) potansiyeli de belirlendi.  Samsun'da 1 metrekarelik düzleme yılın en güneşli dönemi olan Temmuz ayında 645 W/m2’ye yakın bir güç düştüğü ve bu ay içerisinde günlük ortalama 5 bin 800 Wsaat/m2’lik bir enerji düştüğü açıklandı. Buna göre Samsun'da yıllık toplam düşen enerji ise metrekarede bin 300 KWsaat’ten fazla olduğu tespit edildi. Bu değer, 32° kaldırılmış bir düzlemde bin 450 KWsaati geçtiği belirtilirken, bunun da ortalama yüzde 18 verimli güneş panelleri ile 260 KWsaat’ten fazla bir elektrik enerjisi üretimine denk geldiğine işaret edildi. Buna göre Samsun GES yatırımları için potansiyeli yüksek iler arasında yer alıyor. Samsun’da Aralık ayında metrekareye günde ortalama bin 390 WattSaat enerji düşerken temmuz ayında bu değer 5 bin 800 WattSaat’e kadar çıkıyor.  Yere paralel bir düzlemde yıllık ortalama günde meetrekareye 3600 WattSaat iken optimum eğimle yerleştirilmiş bir yüzeye 4 bin 10 WattSaat enerji düşüyor.

JEOTERMAL ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN YETERLİ DEĞİL

Samsun'da yenilenebilir enerji kaynakları açısından sadece jeotermal kaynaklarda yeterli potansiyel bulunmuyor. Her ne kadar Havza ve Ladik ilçeleri jeotermal kaynaklar açısından dikkati çekse de elektrik üretimi için yeterli sıcaklık seviyesinde olmadığı belirlendi. Bu nedenle, bölgedeki jeotermal kaynaklar termal tesis, kaplıca, ısınma ve seracılıkta kullanılabilecek durumda. MTA Genel Müdürlüğü bölge potansiyelini yüksek bulmadığı için 2005’ten bu yana bölgede sondaj çalışmaları yapmıyor.

BİYOGAZ İÇİN SAMSUN FIRSAT KENTİ

Samsun yenilenebilir enerji biyogaz santralleri için de potansiyel içeriyor. OKA'nın raporunda Samsun'un hayvansal atık potansiyelinden elde edeceği yıllık toplam enerji miktarı 213 bin 718 MW olarak açıklandı. Biyogaz potansiyeli bakımından Samsun’da Bafra, Vezirköprü ve Çarşamba ön planda. Özellikle bu ilçelerde büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının yanında kanatlı sayısı da önem taşıyor. Yumurta tavukçuluğu bakımından Kavak ve Terme de ciddi biyogaz potansiyeli taşıyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER