Rusya'dan Türkiye açıklaması

Dvorkoviç, tarım ürünlerinin ticaretinde Türkiye ile bir anlaşmazlık yaşanmadığını belirterek, “Rus üreticilere zarar vermeden domates ithalatını başlatacağız.” dedi.

Rusya'dan Türkiye açıklaması

Rusya’nın Voronej kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan  Dvorkoviç, Türkiye'nin, Rusya'dan ithal ettiği bazı tarım ürünlerine onay şartı  getirmesinin ciddi bir sorun olmadığını söyledi.

Türk yetkililerle düzenli bir şekilde görüşmelerin devam ettiğine ve  bir anlaşmazlığın olmadığına işaret eden Dvorkoviç, “Sanıyorum domates konusunda  somut adımlar atmamız bekleniyor. Rus üreticilere zarar vermeden domates  ithalatını belirli bir miktarda başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir süre önce yaptığı  açıklamada, Ekonomi Bakanlığının 9 Ekim itibariyle Rusya'dan ithal edilen bazı  tarım ürünleri için konsolosluk ya da ticari ateşe onay şartı aramaya başladığını  açıklamıştı. Söz konusu şart, buğday, ham ayçiçek yağı, Mısır, kuru bezelye,  çeltik, ayçiçeği küspesi ve makarnalık buğday ürünlerini kapsıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER