RTÜK'ten İzdivaç Programlarına Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kurula en çok şikayet edilen programlardan olan evlilik programlarına müeyyide uyguladı

RTÜK'ten İzdivaç Programlarına Ceza

Bu kapsamda Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye para cezası kesildi.

DOSYALARI BİR HAYLİ KABARIK

RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, üst kurulun 16 Haziran'daki toplantısında evlilik programları da ele alındı. Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun uyarınca, üst kurula en çok şikayet edilen evlilik programlarına, içeriğinde argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, adaylar arasında hoş karşılanmayan davranışların görülmesi, sansasyonel kişiler ile cast oyuncularına ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi, evlilik dışı amaçlarla katılım sağlanması, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayınların yapılması ve toplumsal değerlerin hiçe sayılması gerekçeleriyle müeyyide uygulandı.

PARA CEZASI VERİLDİ

Bu çerçevede, RTÜK'ten evlilik programı yayınlayan Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV'ye para cezası verildi. Ceza, kanalların aylık gelirlerine göre farklı oranlarda belirlenecek. Vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler üzerine izdivaç programlarını yakın takibe alan RTÜK, daha önce programların yapımcıları ve bunların yayınlandığı televizyon kanallarının yetkilileriyle toplantı yapmış ve uyarıları dikkate almayan kanallara yine ceza vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER