Reza Zarrab ABD'ye Giderken Ebru Gündeş'le Ne Konuştu

İranlı işadamı Reza Zarrab'ın tutuklandığı ABD'de yaşanacak yargı süreci, haber ve yorumlara konu olmaya devam ediyor.

Reza Zarrab ABD'ye Giderken Ebru Gündeş'le Ne Konuştu

Amerika'nin Sesi (VOA), ABD'de tutuklanan  Reza Zarrab için "kefalet başvurusunu  New York'ta mı yapacak?" sorusuna yanıt aradığı haberinde, davanın uluslararası boyutu ve suçlamaların ağırlığı nedeniyle  New York'ta görülecek mahkemede, Zarrab'ın kefalet karşılığı serbest bırakılma başvurusunun da kabul edilmeyeceği gibi görüşlere yer verdi.

VOA,  21 Mart'ta  Miami'de tutuklanan Zarrab'ın,  Miami Mahkemesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması için  New York'a sevkinin beklendiği bilgisini verdi. VOA haberinde, "Zarraf'ın avukatlarının  Miami Mahkemesi'ne sundukları dilekçede, önemli bir ayrıntı gözlerden kaçmıyor" diyor ve Zarrab'ın tüm yasal haklarının saklı tutulmak kaydıyla, kendisiyle ilgili davanın  New York'a gönderilmesini talep ettiğinin altını çiziyor.

Miami Mahkemesi'nin Zarrab'ın bu talebini de kabul ettiğini ve böylelikle Zarrab'ın  New York Güney Bölgesi Mahkemesi'ne kefalet karşılığında serbest kalma başvurusu yapabilme hakkının da korunmuş olduğunu anlatan VOA,  Miami'deki mahkemenin vermiş olduğu kararın mahkeme heyeti ile  Reza Zarrab'ın avukatlarının anlaşmasıyla alınmış bir karar olduğu değerlendirmelerine yer veriyor.

"KEFALET DİLEKÇESİ KABUL EDİLMEYECEK"

VOA'ya konuşan  New York barosu Avukatı Cahit Akbulut da, Zarrab'ın  New York'taki mahkemeye gitmek istediğini ve  Miami'de kalmanın ve beklemenin kendisine bir faydasının olmadığını düşündüğünü söylüyor. Akbulut, davanın uluslararası boyutu ve suçlamaların ağırlığı nedeniyle  New York'ta görülecek mahkemede, Zarrab'ın kefalet karşılığı serbest bırakılma başvurusunun ise kabul edileceğini düşünmediğini belirtti.

ZARRAB "GÜLE OYNAYA MIAMI'YE GELDİ"

Akbulut, müvekkillerinden birisinin  İstanbul'dan  Miami'ye Zarrab ile  Türk Hava Yolları'na bağlı bir uçakta Business sınıfında beraber uçtuklarını ve bazı gözlemlerini kendisiyle de paylaştığını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Oldukça güvenilir olan müşterim, 12 -13 saat Sarraf ile birlikte uçmuş. Sarraf'ın yol boyunca oldukça neşeli olduğunu, yolculuk sırasında eşi  Ebru Gündeş, çocuğu, koruması ve hizmetçisiyle birlikte uçtuğunu, yolculuğun gündüz olması nedeniyle Sarraf' ın hiç uyumadığını sürekli eşi ve beraberindeki kişilerle  Miami'de yapacakları tatil, kalacakları otel hakkında konuştuklarını ve güle oynaya  Miami'ye geldiklerini söyledi. Bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi  Miami'de tutuklanacağını bilen bir kişinin halinin olmadığını gözlediğini söyledi. Son derece neşeli olduğunu ne eşinden ne de çocuğundan bir süre sonra ayrılacağını bilen bir kişi halinin olmadığını belirtti. Tatile giden bir aile görünümünde olduklarını ve  Miami'ye indikten sonra pasaport kontrolunda gelen Amerikalı görevlilerin kibarca Sarraf'ı başka bir odaya götürdüklerini söyledi."

Akbulut, Zarrab'ın  Miami'ye birlikte uçtuğu kişinin ifadeleri ve avukatların  Miami'den derhal  New York'a mahkemeyi taşıma isteğinin, bazı iddiaların aksine Zarrab'ın  Miami'de tutuklanacağını asla bilmediği yönündeki ihtimalleri de güçlendirdiğini ifade etti. Ancak Akbulut, bunun bazı Amerikalı yetkilerle görüştüğü yönündeki iddiaları ortadan kaldırmayacağını savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER