Resmi nikahı konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son zamanlarda tartışma konusu olan müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmek istenmesi hususunu değerlendirdi.

Resmi nikahı konuştu

Süleyman Soylu konu hakkında yapmış olduğu açıklamada, "Nikah kıyma yetkisi Medeni Kanun ve Evlenme Yönetmeliği'ndeki hükümler çerçevesinde mevcut görevlilere ilave olarak il ve ilçe müftülüklerine de genişletilmektedir. Yani nikahın şekliyle değil, nikah işlemini uygulayacak memur tanımına ek yapılması ile ilgili bir düzenlemeyi Meclisimizin huzuruna getirmiş bulunuyoruz. Nikah türü itibariyle ülkemiz nezdinde, devlet nezdinde geçerli olan nikah resmi nikahtır. 


Getirilen düzenleme ile buradaki usul ve esaslarda herhangi bir değişikliğe gidilmesi veya değişiklik yapılması söz konusu değildir. Burada yapılmak istenen gerek ülkemizin bazı bölgelerinin coğrafi şartlarında, gerekse memur sayısı dikkate alınarak insanların resmi nikaha ulaşabilirliği arttırılmaktadır. Nikah konusunda kanunlarımızın hiçbir yerinde herhangi boşluk veya yoruma açık bir durum söz konusu değildir."ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER