Resmen duyurdular!

25 Eylül'deki bağımsızlık referandumunun alt üst ettiği Irak'ta, Mesut Barzani köşeye sıkıştı. Dünyaya kulak tıkayan ve Bağdat yönetiminin restini hiçe sayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) her geçen saniye daha da kaybediyor.

Resmen duyurdular!

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Irak kuvvetlerinin Suriye sınırındaki DEAŞ'lı teröristleri temizleme operasyonu başlattığı belirtildi

Terör örgütü DEAŞ, dün Kerkük'ün Riyad bölgesinde Irak ordusu ve Haşdi Şabi'ye pusu kurmuş, DEAŞ'lı teröristin kendisini patlatması sonucu Irak ordusundan 4 asker, Haşdi Şabi'den ise 5 kişi hayatını kaybetmişti.

8 AY ERTELEDİLER

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, 1 Kasım'daki başkanlık ve milletvekili seçimlerini 8 ay erteleme kararı aldı.

IKYB denetimindeki Türkiye ve Suriye sınır kapılarını almak için harekete geçen Irak ordusuyla peşmerge arasında çatışma çıktı. Mahmudiye ve Mahmur’da çıkan çatışmalarda iki tarafın da ölü ve yaralılar var.

HABUR-ERBİL BAĞLANTISI KESİLEBİLİR

IKYB yönetimine yakın isimler, Irak birliklerinin sınır kenti Zaho’ya ilerleyip Türkiye’nin Habur sınır kapısı karşısındaki İbrahim Halil sınır kapısını ele geçirmeye çalıştığını belirtiyor. Çatışmaların Ankara ve Bağdat’ın açmayı planladığı yeni sınır kapısı (Ovaköy )yüzünden yaşandığı ifade ediliyor. Uzmanlar Irak birliklerinin YPG ile Barzani’nin bölgesinin birbirinden ayırılmaya çalışıldığı ve Habur-Erbil bağlantısı kesilmeye çalışıldığını ifade ediyor. Irak Ordusu’nun operasyonda ‘yeni bir aşamaya’ geçtiği belirtilirken, Ordu birliklerinin saldırılara ‘sağlam’ bir yanıt vereceği vurgulanıyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna 'gayrimeşru referandumu' dondurma teklifinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER