Rekabet Kurumu'ndan o şirketlere soruşturma

Rekabet Kurumu, OMV  Petrol Ofisi,  Milan Petrol ve TP Petrol hakkında sözleşme serbestisini ve rekabeti haksız olarak sınırlandırdıkları iddialarına yönelik soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu'ndan o şirketlere soruşturma

LPG TEDARİĞİNİ ENGELLEDİLER

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada kurulun çeşitli akaryakıt dağıtım şirketlerinin, intifa hakkını kötüye kullanmak suretiyle, bayilerinin, kendileri veya kendilerinin göstereceği LPG dağıtım şirketleri dışında kalan şirketlerden oto gaz LPG tedariğini engelleyerek sözleşme serbestisini ve rekabeti haksız olarak sınırlandırdıkları iddialarını içeren başvuruyu,  Danıştay 13. Dairesi'nin kararı üzerine yeniden değerlendirdiği belirtildi.

DAHA ÖNCEDEN DE SORUŞTURMA AÇILMASINA KARAR VERİLMİŞTİ

Dünya'nın haberine göre açıklamada daha önce bu şikayet nedeniyle yapılan ön araştırmada, söz konusu uygulamaların incelendiği ve şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verildiği ancak bu kararın  Danıştay tarafından iptal edildiği hatırlatıldı.

Bu çerçevede RK'nın teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemlerin ve hakim durumun kötüye kullanılması maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığı bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER