RADYO GERÇEK’TEN UMUT PROJESİ

Samsun’un tek bilgi temalı yayın organı olan Radyo Gerçek, en fazla dinlenen programlarından biri olan ‘Bertan Rona ile Duyuşlar’ sayesinde kamuoyu oluşturarak ihtiyaç sahibi köy okullarına ulaşıyor, çocuklara ve geleceğe umut oluyor

RADYO GERÇEK’TEN UMUT PROJESİ

Samsun’un tek tematik frekansı 93.5 Radyo Gerçek ekibi, Van’daki bir köy okulunun ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçti. Müzikolog, Yazar ve Radyo Programcısı, Dr. Öğretim Üyesi Bertan Rona’nın hazırlayıp sunduğu ‘Bertan Rona ile Duyuşlar’ programı, Samsun ve ülke çapında birçok yayın kuruluşuna örnek olacak bir kampanyaya imza attı.

İNSANLARA DOKUNAN KAMPANYALAR

Radyo Gerçek’te yayınlanan ‘Bertan Rona ile Duyuşlar’ programının ikinci yılına girmesi sebebiyle artık insanlara ve ihtiyaçlara dokunmaya başlayan kampanyaları hayata geçirmek istediğini belirten Rona, “Van’daki okulumuzda öğretmen olan dinleyicimle daha önceden hem radyo programım, hem de twitter üzerinden tanışıyorduk. Yardım kampanyası için okul düşünürken, aklıma o dinleyicimin okulu geldi. Ve bu anlamlı projenin ilk adımı neden Van’daki okul olmasın diye düşündüm” şeklinde konuştu.

İLK ADIM: İHTİYAÇ LİSTESİ PAYLAŞILDI

Van’daki çocukların ihtiyaç duydukları malzemelerin listesini, okulda görev yapan öğretmenden talep ettiğini belirten Rona’nın, söz konusu listeyi kendi sosyal medya hesabından paylaşması üzerine, Radyo Gerçek’te yayınlanan “Bertan Rona ile Duyuşlar” programının dinleyicileri, sosyal medya üzerinden büyük bir duyarlılık örneği gösterdi. Türkiye’nin dört bir yanından yardım kolileri önce Radyo Gerçek’e, oradan da söz konusu okula ulaştı. Böylelikle oldukça kapalı bir çevrede büyüyen öğrencilerin eğitim ve öğretimlerine daha güzel devam edebilecekleri ders kitabı, kırtasiye ürünleri ve zeka geliştirici oyunlar adresini bulmuş oldu.

İKİNCİ ADIM: BÜYÜYEN KAMPANYA

Radyo Gerçek ekibi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardım kolilerini bir bir açarak, gönderici adına göre kaydetti ve sınıflandırdı. Bu arada, ihtiyaç kapsamına girmeyen ve çocuklara uygun nitelikte olmayan kitaplar özenle ayıklandı. Bütün ihtiyaçlar bu hassas yaklaşım dahilinde tamamlandıktan sonra kargolanarak okula gönderildi. Bu bağlamda, ihtiyaçları karşılanan öğrencilerin okuduğu okula dair hiçbir bilgi medyada paylaşılmadı, çocukların fotoğrafları hiçbir platformda gösterilmedi. Yardım kampanyasında kılık, kıyafet ihtiyaçlarına yer verilmedi, öğrencilerin kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarına öncelik tanındı. Duyarlılık örneği gösteren vatandaşların bu kampanyaya olan büyük ilgisi, aynı şekilde gelişecek olan yardım projelerinin de başlangıç fişeğini ateşlemiş oldu. Van’a giden malzemelerden elde kalanlar, oluşturulan bir havuzda, gidecekleri yeni adreslerini bekliyorlar.

VE MUTLU SON

Radyo Gerçek dinleyicileri sayesinde tedarik edilen ihtiyaçlar, ekibin titiz çalışması ve Yurtiçi Kargo Karadeniz Bölge Müdürü Tarkan Aktaş’ın da katkılarıyla Van’daki adresine ulaştı. Çocukların sevincini büyük bir mutlulukla izlediğini belirten öğretmen ise, insanların duyarlılığı karşısında gözyaşlarını tutamadığını ifade ederek, “Bu kadarını hayal dahi edemezdik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

YENİ ROTA: TOKAT

Müzikolog, Yazar ve Radyo Programcısı Dr. Bertan Rona’nın hazırlayıp sunduğu ‘Bertan Rona ile Duyuşlar’ programının yeni yardım kampanyasının hedefi ise Tokat’ta bulunan bir lisemize, kriterlere tamamen uygun nitelikte, bin cilt kitaptan oluşan güzel bir kütüphane kurmak. Çorbada benim de tuzum olsun diyenler, Radyo Gerçek’i telefonla arayarak bilgi alabilirler.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER