Proje masada, sonuç çıkarsa ayda 425 TL

Torunun bakımıyla uğraşan büyükannelere ayda 425 TL ödeme içeren projede son aşamaya gelindi. Gözler çıkacak karara çevrildi. Eğer sonuç alınırsa projenin yaygınlaştırılması gündemde.

Proje masada, sonuç çıkarsa ayda 425 TL

Torunlarına bakan büyükannelere maddi destek projesi çerçevesinde ödeme yapılması kararı alınmıştı. Bu kararda pilot uygulama şeklinde başlatıldı. Şimdilerde yüzbinlerce kişinin gözü kulağı projenin yaygınlaştırılması hususuna çevrildi. 

Geçtiğimiz Mart ayında başlayan pilot uygulama üzerinde çalışmalar devam projenin genişletilmesi konusundaki kararın ise bu ay sonunda verilmesi düşünülüyor. 

Proje kapsamında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı her ay değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmelerde, projenin artıları ve eksileri gözlemleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, projede 6 ayın tamamlanmasının ardından ilgili bakanlıkların bir genel değerlendirme yapacağını ve projenin genel bir uygulamaya dönüştürülmesi konusunun masaya yatırılacağını duyurmuştu. Bu süre doldu. Kararın bu ayın sonuna kadar verilmesi bekleniyor. Annelerin istihdamda kalması, büyükanne desteği ile ailelere maddi katkı yapılması için 10 ilde 6 bin 500 aile için başlatılan pilot uygulama için 105 bin başvuru alınmıştı. Diğer iller de dikkate alındığında yüzbinlerce kişi bu konuda verilecek kararı bekliyor. Projeyle, 3 yaşını doldurmayan torunlarına bakan büyükannelere 12 ay boyunca aylık 425 lira karşılıksız destek veriliyor. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER