Program başlattı

Türkiye'nin son yıllarda başlattığı millileşme hamlesine destek için harekete geçen danışmanlık firması Mental İK'nın başlattığı "Milli Proje Milli İstihdam Programı", milli projelerde görev alacak insan kaynağına ulaşmayı amaçlıyor.

Program başlattı

Türkiye'nin millileşme hamlesine destek için yola çıkan, insan kaynakları alanında faaliyet gösteren Mental İK, "Milli Proje Milli İstihdam" adıyla bir program başlattı.Türkiye'nin son yıllarda başlattığı millileşme hamlesine destek için yola çıkan, insan kaynakları alanında faaliyet gösteren Mental İK, "Milli Proje Milli İstihdam" adıyla bir program başlattı.

Milli projelerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını bir araya getirmeyi hedefleyen program, savunma sanayi, yerli otomobil, nükleer enerji, gen teknolojisi, finans teknolojileri, siber güvenlik, sağlık teknolojileri gibi alanlarda yürütülen çalışmalara katkıda bulunacak.

Başlangıcı 1 Ocak 2018'de yapılan program için 1 Mart 2018 tarihine kadar "www.milliprojemilliistihdam.com" sayfasından başvuru yapılabilecek.

Programa sadece yurt içinden değil, yurt dışından da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilecek. İlgili meslek gruplarındaki lisans ve ön lisans öğrencileri veya mezunları, yüksek lisans ve doktora öğrencileri veya mezunları, ilgili alanlar ve sektörlerden uzman ve çalışanlar programa başvurabilecek.

Başvurular 2-30 Mart tarihlerinde değerlendirildikten sonra 9-20 Nisan'da dil ve yetenek sınavı, 24 Nisan-14 Mayıs tarihlerinde mülakatlar, haziran ve aralık ayları arasında da istihdam ve staj süreci olacak.

 "Sevda işi"

"Milli Proje Milli İstihdam Programı"nın detaylarını AA muhabirine anlatan Mental İK Kurucusu Abdulkadir Karagöz, son 15 yılda Türkiye'de her alanda olduğu gibi milli projeler noktasında da ciddi adımlar atıldığına dikkati çekti.

Kendilerinin de insan kaynakları noktasında üzerlerine düşen bir vazifeleri olduğuna inandıklarını ve bunu bir "milli ödev" olarak gördüklerini belirten Karagöz, hedeflerini şöyle açıkladı:

"Bu projelerde çalışmayı, bu projeleri kendi kişisel bekası ve ülkemizin bekası için önemli gören, bunu milli ödev olarak gören arkadaşlarımızı bir platformda toplamayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki milli projelerde görev almak; sadece iş dünyasına yetkinliğiyle katkı sağlamak değil, bu aynı zamanda dert işi, sevda işi. O yüzden bu konuda dertlileri, sevdalıları, isteklileri, 'Ben ülkem için ne yapabilirim?' diye düşünenleri bir araya toplamayı düşünüyoruz. Bu program, profesöründen en alt kademedeki işçisine kadar her alanda, 'Benim de yapacak bir şeyim var, benim de söyleyecek bir şeyim var.' diyen arkadaşlarımızı bir araya getirmek iradesidir."

"Katılanlar, çalışmaları 'milli ödev' olarak görmeli"

Karagöz, bu platforma katılanların, yapacakları çalışmaları "milli bir ödev" olarak görmesini istediklerinin de altını çizdi.

Programa ilişkin duyuruların yapılmasının ardından 38 yaşındaki bir engelli vatandaşın kendilerine mesaj gönderdiğini anlatan Karagöz, bu kişinin mesajında, "Ben 38 yaşındayım, engelimden dolayı askerlik vazifemi yerine getiremedim eğer uygun görürseniz milli projelerde temizlik işçisi olarak para almadan görev yapmak istiyorum. Yerine getiremediğim askerlik ödevimi ve vatan borcumu sizin oluşturmuş olduğunuz imkan sayesinde milli projelerde elimden geleni uygulamak istiyorum." dediğini aktardı.

Bu mesajın kendilerini çok duygulandırdığını ve amaçlarını da çok iyi özetlediğini belirten Karagöz, "Biz bunu hem temizlik işçisinden hem de alanında uzman kişilerden bekliyoruz. Nitelikli insan kaynağımızın, nitelikli iş gücümüzün fotoğrafını çekip bunu da milli projelere sunmak istiyoruz. İşte bizim istediğimiz bu. Eğer biz bu kardeşimiz, ağabeyimiz gibi böyle dostları, alanında uzman, aynı zamanda dertli kişileri bir araya getirebilirsek, bu projelere olan katkımızı da yerine getirmiş oluruz." diye konuştu.

5 bin istihdam hedefi

Programı başlatırken milli bir görevi yerine getirdiklerini düşündüklerini, bu yüzden katılımcılardan herhangi bir bedel ödemesini de beklemediklerini vurgulayan Karagöz, katılımcıların tüm giderlerinin kendileri tarafından karşılanacağını söyledi.

Programa yeni başlanmış olmasına rağmen çok ciddi başvuru aldıklarına da değinen Karagöz, "Burada 5 bin istihdam gibi bir hedefimiz var. İnşallah bu istihdam hedefinin de üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliği var. Bu sene hedef, 3,5 milyon civarında. Şirket olarak milli projelerle 5 bin kadarıyla destek olurken, öte yandan bu sene 20 bin harici istihdamla da bu seferberliğe katkı sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER