PKK'yı destekliyorlar!

KDP Milletvekili Şahevan Abdullah, Irak hükümetinin terör örgütü PKK'ya destek verip, diğer Kürt siyasi partilerine karşı örgütün Kerkük'te güçlenmesini istediğini ileri sürdü.

PKK'yı destekliyorlar!

Şahevan Abdullah, KDP'nin resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında,  "PKK'nın daha önce Kerkük'ün Arafe semtinde ofisi vardı. Ancak Bağdat kentteki  diğer Kürt siyasi partilere karşı PKK'ya destek verip örgütün daha da  güçlenmesini istiyor. Kerkük halkı da bunun farkına varmaya başladı." ifadelerini  kullandı.

Irak merkezi hükümetinin PKK'ya silah verdiğini iddia eden Abdullah,  "Bağdat PKK'yı kullanarak Kerkük'te güçlenmeyi planlıyor ancak Kürt siyasi  partilerin kentteki varlığı olduğu sürece Bağdat'ın amaçlarına ulaşması mümkün değildir" dedi.

Bağdat'ın, Haşdi Şabi ve "İran'dan destek alan" PKK'nın aracılığıyla  bölgedeki hedeflerine ulaşmaya çalıştığını savunan Abdullah, şunları söyledi:

"İstediği zaman söz konusu tarafların siyasi ajandasına göre hareket  eden PKK, Kerkük'te Türkiye aleyhtarı faaliyetler yürütüyor. PKK ve Bağdat,  hiçbir şekilde bu siyasetlerinden dolayı başarılı olamayacaklar. Herkes bundan  emin olsun."


Terör örgütü DEAŞ'ın 10 Haziran 2014 tarihinde Irak'ın 2'nci büyük  kenti Musul ve diğer bölgeleri ele geçirmesinden sonra meydana gelen güvenlik  boşluğunu fırsat bilen PKK, Kerkük ve Musul'un Sincar ilçesine militan göndererek  orada çeşitli kamp ve üsler kurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER