'PKK'ya PYD Maskesi' Grafikle Ispatlandı!

PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kilit kadrosu, Kasım 2011'den bu yana PKK'nın Kandil'deki karargahından gelen militanlardan oluşuyor.

'PKK'ya PYD Maskesi' Grafikle Ispatlandı!

PKK'nın üst yönetiminde yer almış birçok isim, halihazırda PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki faaliyetlerini yürütüyor.

PKK üst yönetimi, sözde "Kürdistan"ın dört parçasındaki yapılanmaları bir çatı altında toplayan şemsiye yapısına "KCK" ismini veriyor. Buna göre PKK, KCK'nın Türkiye kolu iken, PYDde Suriye kolunu oluşturuyor. Örgütte Irak kolu PÇDK, İran kolu ise PJAK olarak isimlendiriliyor.

Elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları üzerinden 2002'de ilettiği talimatla kurulan PYD, organik bağlantısını gizlemeye çalıştığı PKK'ya bağımlı bir örgüt olarak yapılandırıldı.

PYD, yapısını 2003-2015 arasında düzenlediği kongrelerde belirledi. Bu kongreler, PKK'nın yönettiği terör kamplarında, örgütün yönlendirmesiyle yapıldı. Kasım 2011'den itibaren Kandil başta olmak üzere Irak'taki PKK kamplarından tecrübeli kadroların Suriye'ye gönderilmesiyle PYD'nin silahlı gücü YPG oluşturuldu.

TÜRKİYE'DEKİ TERÖRÜ DE BESLİYOR

Güvenlik kaynakları, PYD'nin Ekim 2015'ten itibaren dış yardımın artmasına paralel olarak, ana gövdesi PKK'ya silah ve mühimmat aktarmaya başladığını tespit etti.

PYD, ana gövdesi PKK'ya silahları ve mühimmatı Kamışlı-Nusaybin, Kobani-Suruç ve Afrin-Amanoslar hattında aktarıyor. Sızdırılanlar arasında tanksavar silahı, roketler ve ağır makineli tüfekler gibi ağır silahlar ile uçaksavar mermisi türünde mühimmatlar da var.

Ankara'da 17 Şubat ve 13 Mart'ta düzenlenen iki terör saldırısı da PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin adının geçtiği eylemlerdi. İçişleri Bakanlığı dün, 13 Mart'ta Ankara'daki saldırıyı düzenleyen şahsın 2013'te PKK'ya katıldığını, daha sonra Suriye’ye geçtiğini ve YPG içerisinde terör eğitimi aldığını tespit ettiklerini bildirdi.

ÖRGÜTÜN BİR NUMARASI KANDİL'DEN GELEN BAHOZ ERDAL

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, PYD üzerinde Kandil adına söz sahibi olan asıl isim, "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin. Örgütü, görünürdeki "Ebu Velat" kod adlı lideri Salih Müslim değil, Kandil'den gelen PKK üst düzey yöneticisi Hüseyin yönetiyor.

Hüseyin, 2014'ün ikinci yarısından bu yana Kandil'in Suriye genel sorumlusu pozisyonunda. Terör örgütünün Kandil'de belirlenen strateji ve politikalarını PYD kadrolarına Hüseyin dikte ediyor.

2003-2009 arasında PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin genel sorumlusu olan Hüseyin, 2001-2013 arasında PKK'nın Türkiye sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. Hüseyin, geçen yıl Kandil Dağı'ndan Suriye'ye geçti.

PKK-KCK YÜRÜTME KURULU ÜYESİ PYD'NİN KOMUTANI

PKK/KCK yürütme konseyi üyesi "Şahin Cilo Kobani-Mazlum" kod adlı Ferhat Abdi Şahin, PYD'nin faaliyetlerinden sorumlu kişi olarak örgütün silahlı kanadı YPG'nin başına getirildi.

PKK'ya 1990'da katılan Şahin, 1997-2003 arasında Avrupa'da, 2003-2004 döneminde ise Kuzey Irak'taki Mahmur kampında bulundu. 2005'te PKK üst yönetiminde yürütme kurulu üyesi olarak görev yapan Şahin, 2012'de Suriye'ye geçti. Şahin'in ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ün 31 Ocak 2016'daki Kobani (Ayn el Arab) ziyaretinde yanından ayrılmadığı görülmüştü.

ÖRGÜTÜN KADIN YÜZÜ ÇEYREK ASIRDIR PKK'DA

PKK/KCK Suriye üst yönetimi daimi karar organı üyesi olan Asya Abdullah, Salih Müslim ile PYD'nin eş başkanlığını yürütüyor. Yaklaşık 25 yıldır örgüt bünyesinde faaliyet gösteren Abdullah, Suriye'den önce Kandil ve Gare'deydi.

Abdullah, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından geçen ay başında PYD'nin Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) komutanlarından Nesrin Abdullah ile Elysee Sarayı'nda kabul edilmişti.

"HAKKI GABAR" KOD İSKAN AKYÜZ

PKK'nın "Botan" bölgesi olarak adlandırdığı Siirt, Mardin ve Hakkari illerini kapsayan bölgenin sorumlusu olarak faaliyet gösteriyor. 
ÖCALAN'IN TEDRİSİNDEN GEÇTİ

1992'de PKK'ya katılan "Fuat" kod adlı Cemil Amed, PKK/KCK'nın Suriye üst yönetimi daimi karar organı üyesi. Lazkiye ve Hatay'ın Amanos Dağları'ndaki faaliyetlerden sonra örgütün elebaşı Öcalan'ın yanında, Suriye'de uzun süre kaldı. 2013 itibariyle PKK/KCK yürütme kurulu üyesi olan Fuat, Suriye PKK/KCK karargahı yönetiminde siyasi faaliyetlerden sorumlu.

SİLAHLI KADIN KOLLARI SORUMLUSU 17 YILLIK PKK'LI

PKK/KCK Suriye üst yönetimi daimi karar organı üyesi "Halide" kod adlı Hanife Hüseyin, PKK'ya 1998'de katıldı. 2012 itibariyle PYD'nin kadın kolları yapılanması "Star Birlik Grubu"nun koordinasyon üyesi oldu. 2013 içinde PKK/KCK yürütme kurulu ve PKK merkez komite üyeliğine seçildi. Hanife Hüseyin, Ağustos 2013'te Suriye KCK karargahında YPG kadın kadrolarının sorumluluğuna atandı. Mayıs 2015'ten bu yana Suriye PKK/KCK üst yönetiminde siyasi alandaki kadın faaliyetlerinden sorumlu daimi karar organı üyesi olarak örgütteki görevine devam ediyor.

Örgüt, kadın militanların varlığını özellikle Batı kamuoyunda ve medyasında "çağdaş, seküler ve radikalizm karşıtı" örgüt imajı oluşturmak için etkili biçimde kullanıyor.

TEL ABYAD SORUMLUSU ANA KARARGAHTAN ÇIKTI

Ferhat Derik kod adlı militan, PKK/KCK Suriye üst yönetimi "Rojava" komite yöneticisi. 2000'li yıllarda Halep'te bulunan Derik, 2004'te Halep kırsalından sorumlu olarak çalıştı. Geçmiş dönemlerde Kandil ve Gare'de bulunan Derik, halihazırda Suriye'nin Türkiye sınırında Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad sorumlusu.
HAKKARİ'DEN SURİYE'YE

PKK/KCK Suriye üst yönetimi "Rojava" komite yönetisi "Çiya Kobani" kod adlı militan, 1992'de Kobani'de (Ayn el Arab) örgüte katıldı. Uzun süre Kuzey Irak'ın Zagros bölgesinde faaliyet gösteren "Çiya Kobani", 2011'de Hakkari genel sorumlusu olarak görevlendirildi. Halihazırda Suriye'de "hareketli birlikler özel kuvvetler" sorumlusu olarak bulunuyor.

FRANSA'YA TEDAVİYE GİTTİ

PKK/KCK Suriye üst yönetimi "Rojava" komite yöneticisi olan "Fazıl Gite Şınaki Botan Kerim" kod adlı Ahmet Şeker, Ekim 2013'te silahlı kanat HPG'de askeri konsey üyesi oldu. Şeker, 2013'te PKK merkez komitesine seçilerek, Kandil saha sorumlusuyken Mayıs 2014'te Suriye'de görevlendirildi. Mart 2015'te çatışmalarda ağır yaralanarak, Mayıs 2015'te Fransa'ya gönderildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER