PKK'ya bir ağır darbe daha

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde jandarma ekiplerinin 3 bölgede düzenlediği operasyonda, terör örgütü PKK'ya ait bir sığınak ve 8 depo bulundu.

PKK'ya bir ağır darbe daha

İzmir İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin Kemalpaşa ilçesinde 3 ayrı bölgede gerçekleştirdiği operasyonda, terör örgütü PKK'ya ait bir sığınak ve 8 depo bulundu. Örgütün Ege açılımı kapsamında oluşturulduğu  belirtilen sığınak ve depolarda silahlar, el bombaları ve patlayıcı düzenekleri  ele geçirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü terör örgütü PKK'nın Ege açılımına yönelik soruşturma kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kemalpaşa ilçesinde 3 bölgede operasyon düzenledi.

Jandarma ekiplerinin Vişneli Mahallesi ormanlık alanda tespit ettiği  depoda, 2 av tüfeği ve bunlara ait 585 fişek ile çok sayıda yaşam malzemesi ele  geçirildi.

Arazideki arama tarama faaliyetlerini genişleten jandarma ekipleri,  aynı bölgede yer altında 3 kişinin barınabileceği bir sığınak ve çevresinde 5  depo daha saptadı.

Depolardaki aramalarda, MP-5 makineli tabanca, 9 mm çapında 142 MP-5  makinalı tabanca fişeği, üçer MP-5 şarjörü, komando bıçağı, el feneri, kamuflajlı  askeri ve sivil elbise, 2 sırt çantası, 4 uyku tulumu, 2 kilogramlık 2 tüp, 176  konserve ile çok sayıda pil ve yaşam malzemesi bulundu.

Operasyonların, Bağyurdu, Ovacık ve Sarılar mahalleleri kırsalına  kaydırılması sonucu icra edilen arama tarama faaliyetinde 2 depo daha bulundu.  Ekiplerin aramasında toprağa gömülü patlayıcı madde düzeneği, 3 el bombası, 7  elektrikli fünye, bir kalaşnikof piyade tüfeği ve buna ait 11 şarjör ile 557  fişek, 208 tabanca fişeği, 2 düdüklü tencere ve bol miktarda yaşam malzemesi ele  geçirildi.

 

ÖRGÜTÜN EGE AÇILIMI ÇÖKERTİLDİ

Jandarma ekiplerince imha edilen bir sığınak ve 8 deponun, terör  örgütü PKK mensuplarınca Ege açılımı kapsamında hazırlandığının tespit edildiği  belirtildi.

Ekiplerin, 23 Şubat'ta Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığına yapılan  roketli saldırı sonrası terör örgütü PKK'nın Ege açılımı faaliyetlerine yönelik  kırsal alanda 359 operasyon ve arama tarama faaliyeti yaptığı, Bayındır, Torbalı  ve Buca ilçeleri kırsalında örgüte ait tüm sığınak ve depoların bulunarak imha  edildiği bildirildi. Ayrıca "Kemalpaşa'daki son operasyonlarla terör örgütü  PKK'nın Ege açılımı yapma çalışmalarının çökertildiği" kaydedildi.

 

OPERASYONLARIN GEÇMİŞİ

Jandarma ekipleri, PKK'nın Ege açılımı kapsamında faaliyet  gösterdikleri, Kemalpaşa ve Bayındır ilçelerindeki saldırılara da katıldıkları  tespit edilen terör örgütü PKK'nın dağ kadrosundaki 3 mensubu ile yardım ve  yataklık eden 6 kişiyi yakalamıştı.

Zanlıların, 23 Şubat'ta Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığına roketli,  19 Mart'ta Kemalpaşa'da devriye görevi yapan askeri araca silahlı ve 22  Haziran'da Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketli saldırılar ile Bayındır'da  bir çobanın öldürülmesinin planlayıcısı ve faillerinden olduğu kaydedilmişti.

Ele geçirilen kalaşnikof tüfeğin kriminal laboratuvarındaki ilk  incelemesinde ise silahların 19 Mart'ta bir uzman çavuşun yaralandığı Kemalpaşa  İlçe Jandarma Komutanlığına ait devriye aracına teröristlerce düzenlenen  saldırıda kullanıldığı belirlenmişti.

 

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi  ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda, terör örgütü PKK'nın "Ege açılımı sorumlusu" olduğu bildirilen H.D. de 17 Kasım'da düzenlenen operasyonda Bornova  ilçesinde bir sığınakta yakalanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER