PKK'nın Gitarcısı Susturuldu!

Yüksekova'da terör örgütünün keskin nişancısı olan 'Gitarcı' olarak bilinen hainin de aralarında olduğu 13 teröristi etkisiz hale getirildi

PKK'nın Gitarcısı Susturuldu!

Yüksekova’da icra edilen Şehit J.Uzm.Çvş. Ramazan Gülle Operasyonu kapsamında, birlikler tarafından başarılı bir şekilde sıkıştırılan, güvenlik kuvvetlere teslim olmaktan veya ölmekten başka bir seçeneği olmadığını anlayan bölücü terör örgütü mensuplarının Yüksekova’da oluşturulan güvenlik çemberinden kaçma çabaları kahraman TSK ve Emniyet mensuplarının gayretleri sonucunda başarısız oldu.

Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre; 10 Nisan 2016 günü saat 22.00 civarında iki farklı BTÖ mensubu grubunun Yüksekova’dan Şemdinli istikametine doğru kırsal alanı kullanarak ilerlemekte oldukları, operasyon kapsamında dış kuşakta görevli komando unsurları tarafından kullanılan keşif gözetleme sistemleri vasıtasıyla tespit edildi.

Durum derhal 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekât Merkezine bildirildi. 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekât Merkezinde daha önceden alınan duyumlar, görüntüler, iç ve dış sektördeki birliklerin konumları, ateş destek vasıtalarının durumu analiz edildi.Yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu şahısların icra edilen operasyondan kırsala kaçmaya çalışan BTÖ mensupları olduğu sonucuna varıldı.

Söz konusu BTÖ mensuplarının Yüksekova’dan kaçmasına engel olmak ve kırsalda bulunan diğer BTÖ mensupları ile birleşmelerini engellemek maksadıyla, kaçış güzergâhlarını kapatacak şekilde bölgeye helikopterlerle komando ve Jandarma unsurları süratli bir şekilde sevk edildi.Bölgede bulunan Ateş destek vasıtalarımızı da yardımıyla,kaçmaya çalışan BTÖ mensupları dar bir alanda sıkıştırıldı ve kontrol altına alındı.

Operasyon icra edilen bölgenin bataklık, sisli ve hafif yağmurlu hava şartlarının etkisinde olması sebebiyle, arazide icra edilecek temas araması için gece boyunca kıstırılan teröristlerin bulunduğu alan tecrit edildi, giriş ve çıkışlar tamamen kapatıldı.

GİTARCI GELDİĞİ BATAKLIĞA GÖMÜLDÜ

Geceleyin Komandoların tecrit ettiği bölgeden sızma girişiminde bulunan 3 terörist oracıkta etkisiz hale getirildi. Ölenlerden birinin gitar taşıdığı tespit edildi. Gitarın içine Zağros Keskin Nişancı Tüfeğinin yerleştirilmiş olduğu görüldü.

Kısa bir süre sonra söz konusu teröristin eli kanlı Örgütün Yüksekova’daki ünlü keskin nişancısı olduğu, feda edilemeyecek ölçüde değerli bir hain olduğu, bu nedenle de yanına verilen iki koruma ile geceleyin tecrit bölgesinden kırsala kaçırılmaya çalışıldığı anlaşıldı. Gitarıyla birlikte bataklığın içinde ölü olarak ele geçirildi. Üzerinden çıkan bir krokide Yüksekova şehir merkezinde bir ev işaretliydi. Güvenlik kuvvetleri Sabah bu eve giderek yaptıkları aramada 39 Kaleşnikof tüfek ve 4000’e yakın mermi ele geçirdi. Yapılan araştırmada, bu silahların daha önce ölen teröristlere ait olduğu ve depo olarak kullanılan bu eve diğer teröristlerce ilerde yedek kullanım amaçlı olarak nakledildiği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER