PKK Elebaşıları İçin Kırmızı Bülten Talebi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK'nın 47 elebaşısı hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.

PKK Elebaşıları İçin Kırmızı Bülten Talebi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Murat Karayılan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin, Duran Kalkan, Remzi Kartal ve Sabri Ok'un da bulunduğu terör örgütüPKK'nın 47 elebaşısı hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığına gönderilen talep yazısında, terör örgütü PKK/KCK elebaşısı olan ve örgütteki görevleri belirtilen kişilerin, mal varlıkları ve banka hesaplarının da araştırılması istendi.

Yazıda, bu kişilerin mal varlıkları ile banka hesaplarına dondurularak el konulması, 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde gerekli çalışmaların yapılması talep edildi.

Haklarında kırmızı bülten çıkarılması talep edilen terör örgütü PKK'nın elebaşıları şöyle:

"Zübeyir Aydar, Zeynep Baytar, Şahabetttin Çotak, Süleyman Şahin, Seyithan Sinet, Servet Aydın, Serdar Özdemir, Saliha Bişkin, Sabri Ok, Rıza Altun, Remzi Kartal, Nuriye Kesbir, Nurettin El Muhammed, Nulifer Koç, Muzaffer Ayata, Mustafa Karasu, Musa Çetiner, Murat Karayılan, Mehmet Tahir Kılıç, Mehmet Şah Yildeniz, Mehmet Can Gürhan, Mehmet Tören, Medeni Sayılgan, Layika Gültekin, İzzettin İnan, İskan Akyüz, İsa Teres, İbrahim Çoban, Hülya Oran, Hacı Türmak, Gönül Tepe, Filiz Duman, Fethi Şarlatan, Ferhat Abdi Şahin, Fehmi Atalay, Fehman Hüseyin, Fatih Özden, Emine Serinyel, Duran Kalkan, Dalokay Şanlı, Cemil Bayık, Canan Kurtyılmaz, Aynur Hülakü, Ali Haydar Kaytan, Ahmet Talva, Abdulrahim Delibaş ve Abdulkadir Zenger."

Yakalama kararı çıkarılmıştı

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, 6 Mayıs 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Murat Karayılan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin, Duran Kalkan, Remzi Kartal ve Sabri Ok'un aralarında bulunduğu terör örgütü PKK'nın 49 elebaşısı hakkında, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan "yokluklarında tutuklama" kararı vermişti.

Bu isimlerden eski DEP Batman Milletvekili Nizamettin Toğuç, "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan yargılandığı başka bir davada "tutuklanmama güvencesi" verilmesi üzerine Türkiye’ye dönmüş ve serbest bırakılmıştı. Yokluğunda tutuklama kararı verilen ve "örgüt yöneticiliği" suçundan yargılanan Mehmet Ballı ise 2015 yılının temmuz ayında Türkiye'ye dönmüş ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Kırmızı bülten süreci

"Kırmızı bülten", bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli veya sanıkların, ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) Genel Sekreterliğince çıkarılan, aranan şahısların açık kimliği ve isnat edilen suça ilişkin adli bilgiler, fotoğraf ve parmak izi ile bu kişilerin, bulunduğu yerin tespiti halinde alınması gereken tedbirleri içeriyor.

Kırmızı bülten çıkartılması için başsavcılığın talep yazısının Adalet Bakanlığınca INTERPOL'e gönderilmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER