PİTBULL!

Türkiye’de, yaptıkları saldırılarla gündeme gelen, satılması ve sahiplenilmesi yasak olan tehlikeli köpek türlerinden Pitbull ve Arjantin Dogo cinsi köpekler, Samsun’da internet üzerinden satışa sunuluyor. Satışlara küçük yaşta çocukların da dahil olduğu gözlemleniyor

PİTBULL!

Ülke genelinde yaptığı saldırılarla sürekli olarak gündeme gelen tehlikeli köpek türlerinden Pitbull ve Arjantin Dogo cinsi köpekler, beslenmeye ve satılmaya devam ediyor. Ölümcül saldırılarla gündeme gelen sahiplenilmesi ve satılması yasak olan köpekler, ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da, satılıyor. 

500 TL VE 10 BİN TL ARASINDA SATILIYOR

Sosyal medya üzerinde açılan hesaplarla satışa çıkartılan köpekler 500 TL - 10 bin TL üzerinden alıcı buluyor. Yavru ve yetişkin köpeklerin, küçük yaştaki çocuklar tarafından satılması ve alınması ise dikkati çekiyor.

MECLİS 9 YIL ÖNCE ‘PİTBULL AVI’ BAŞLATMIŞTI

Diğer yandan 2010 yılının Haziran ayında ise; Sokak ortasında Pitbull saldırısına uğrayarak bedeni paramparça olan vatandaşların başvurusu üzerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu köpeklerin toplatılması yönünde karar adlı. TBMM Dilekçe Komisyonu, İçişler, Çevre ve Tarım Bakanlıklarına ‘harekete geçin’ yönünde genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı ise 81 ilin valiliklerine 7 Haziran’da gönderdiği genelgeyle pitbull başta olmak üzere, kanunen üretilmesi ve sahiplendirilmesi yasak olan hayvanların toplatılması, bulunduranlara ceza kesilmesi ve bu tür hayvanların internet üzerinden satışı ve dövüştürülmelerinin engellenmesi talimatı verdi.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER