Patlayan Bombaya Akademik Çözüm!

Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri, yasaklanan amonyum nitrat içeren gübredeki sorunun çözümüne yönelik yeni bir cihaz geliştirildi

Patlayan Bombaya Akademik Çözüm!

Profesörler terörle mücadele için devreye girdi. Nitrat oranını ölçecek dedektör, 10 saniyede kimyasal gübrenin içeriğini tespit edecek.

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Boyacı ve akademisyen arkadaşları tarafından PKK terör örgütünün el yapımı patlayıcılarda kullanması nedeniyle yasaklanan amonyum nitrat içeren gübredeki sorunun çözümüne yönelik yeni bir cihaz geliştirildi.

TERÖR KAYBEDECEK

Terör örgütü PKK'nın amonyum nitratlı gübrelerden nitratı ayrıştırarak güçlendirdiği bombalı eylemler nedeniyle nitratlı gübrenin yasaklanması gübre sektörünü olumsuz etkilerken, gübre sektörü ile birlikte tarımsal üretimi de etkileyecek sorunun çözümü için Hacettepe Üniversitesi'ndeki akademisyenler kimyasal gübrenin içeriğini saptayabilen üç farklı cihaz üretti.

Yakın kızılötesi (Near Infrared (NIR)) ve Raman Spektroskopisi konularında uzun süredir etkili çalışmalar yürütülürken, Hacettepe Teknokent bünyesinde kurulan şirketle de cihazların üretimine ve pazarlanmasına başlandı. Gübrede saf halde yüzde 34.5 azot bulunurken bu orandaki bir azot miktarı el yapımı patlayıcı yapımında kullanılabiliyor. Geliştirilen cihazlar ise bu oranı NIR sensörü ile tespit ederek azot yoğunluğunu ölçebiliyor.

Yüzde 34.5'un altındaki azot bulunan gübrelerin tespiti ve piyasaya kontrollü şekilde sürülmesini teminen geliştirilen cihazlar, gübre sektörünün yeniden ayağa kaldırılmasına katkı sağlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER