Patates ve soğanın ateşi söndü!

Samsun Büyükşehir Bafra Meyve ve Sebze Hali’ne Adana’dan gelen yeni mahsul ürünler, patates ve soğanın ateşini bir nebze olsun söndürdü

Patates ve soğanın ateşi söndü!

Havaların ısınmaya başladığı son günlerde, Adana Ovası’ndan çıkan yeni mahsul ürünler Samsun Büyükşehir Bafra Meyve ve Sebze Hali’ne gelmeye başladı. Yeni nesil mahsul yaz ürünlerinin başında fiyatıyla adından bu yıl fazlasıyla söz ettiren patates ve soğan yer aldı.

‘BUNALR 10 YILDA BİR OLUYOR’

Samsun Büyükşehir Bafra Hali Komisyoncularından Remzi Pala, “Bu yıl gerçekten Patates ve Soğan fiyatlarıyla şaşırtırken müşterilerle ile bizleri karşı karşıya getirirken zor durumu soktu. Bu yılın ilk başında soğanın kilosu 1.50 kuruştan 7 - 8 TL’ye kadar çıkmıştı, patatesinin kilosu ise 1.50 kuruş ile 2 TL’den 7 – 8 TL ‘ye kadar çıkarak zam şampiyonu olmuştu. Bunu nedeni ise başta her üreticinin derdi olan mazot, gübre, tohum, ilaç ile işçi maliyetlerin artması ekimin az olması bu da yetmezmiş gibi patates ile soğana gelen hastalıktan dolayı kaynaklanan bu fahiş fiyatlar bizleri olduğu kadar tüketici durumda olan vatandaşımızı zor duruma soktu” dedi. Pala, bu tür fiyatların 10 yıl da bir olacağını, bu yıl ise bu uçuk fiyatların olmayacağını dile getirdi. 

‘KESKİN DÜŞÜŞLER BEKLİYORUZ’

Remzi Pala, şöyle devam etti; “Tahmin ediyoruz ki vatandaşlarımız artık Patates ve Soğanın alırken bu fiyatlardan almayacak. Adana’da çıkan ilk Patates ve Soğanın mahsulünün ardından devreye İzmir Ödemiş, Hayat Reyhanlı, Sivas, Çorum, Amasya, Niğde ve Ankara Polatlı devam ederek fiyatlarda oldukça keskin düşüşler bekliyoruz. Şu an ise Adana’dan gelen yeni mahsul patates ve soğanın fiyatını ateşini biraz olsa düşürdü. Bafra Halimizde Adana’dan gelen patatesin hal çıkış fiyatı ise küçük boy patatesin 2.50 kuruş, büyük boy ise 3.50 kuruş alıcı bulurken, soğanın ise küçük boy soğan 1.50 kuruş ve büyük boy soğan ise 2.50 kuruş arasında alıcı buluyor. Patates ve soğanı pazar tezgâhlarında vatandaşımız sofrasına patatesi 3 ile 4 TL arası, soğanı ise 2 ile 3 TL arasında alıyor.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER