'Paşa' ve 'Ringo' AYM'lik oldu

Samsun'da müstakil evlerden oluşan bir sitede komşular arasındaki köpek anlaşmazlığı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı

'Paşa' ve 'Ringo'  AYM'lik oldu

Samsun'da Atakum ilçesinin Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan yazlık bir sitedeki müstakil evinde yaşayan 52 yaşındaki Neslihan Güdül’e ait 'Paşa' ve 'Ringo' isimli iki köpek, rahatsızlık verdiği ve sitenin yönetim planında 'köpek beslenemez' hükmü nedeniyle site yönetimi tarafından mahkemeye verildi. Mahkemenin uzaklaştırma kararı vermesi üzerine köpekler siteden uzaklaştırıldı. Köpeklerinden ayrılmanın üzüntüsüne dayanamayan Neslihan Güdül, ilaç içmek suretiyle intihara kalkıştı. Son anda hastaneye yetiştirilen Güdül, midesi yıkanarak hayata döndürüldü. Köpeklerine kavuşmak için her yolu deneyen Güdül, İstinaf Mahkemesi’nden de bir sonuç alamayınca son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Güdül’ün avukatı Suat Uzun, ‘Hayvan Hakları Sözleşmesi’ne aykırılık iddiasıyla bir mahkeme kararı hakkında Anayasa Mahkemesine şimdiye kadar bireysel bir başvurunun yapılmadığını dile getirdi.

Dava hakkında bilgi veren avukat Uzun, "Neslihan Hanım deniz kenarında yazlık bir sitede oturuyor. Sitedeki evlerin hepsi müstakil. Demir bariyerlerle birbirlerinden ayrı. Yol hariç birbirlerine müdahaleleri yok. Ayrı yaşam alanları var. Neslihan Hanım da bahçesinde iki tane köpek besliyor. Köpekleri çok seviyor. Site, kuruluş tarihinde yönetim planına ‘hayvan beslenemez, köpek beslenemez’ diye bir hüküm koymuş. Ancak site kurulduğundan bu yana bazı site sakinlerinin köpekleri olmuş. Yönetim planındaki bu kural uygulanmamış. Geriye Neslihan Hanımın iki köpeği kalmış. Neslihan Hanım ile komşusunun arasında husumet olmuş. Neslihan Hanımın köpeklerini site yönetimine şikayet etmiş. Site yönetimi tarafından yönetim planındaki ‘köpek beslenemez’ maddesine dayanılarak dava açılmış. Dava sonucunda Neslihan Hanımın köpeklerinin uzaklaştırılmasına yönelik karar verilmiş. Neslihan Hanım köpeklerinden ayrılmamak için intihara kalkıştı. Sancılı bir süreç oldu. Bundan sonra istinaf yoluna başvurulmuş. İstinaf da davayı reddetmiş. Bu aşamada dava bana geldi. Anayasa Mahkemesine bireysel başvurudan başka bir yol kalmadığı için biz de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptık. Türkiye Cumhuriyeti’nin kabul etmiş olduğu anayasal bir hüküm haline gelen Hayvan Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep ettik. Sonucu bekliyoruz. Benim incelemelerime göre şu ana kadar Anayasa Mahkemesine bizim başvurumuz dışında bu şekilde bir başvuru yapılmamış. Köpeklerin uzaklaştırılması kararına veya hayvan hakları sözleşmesine aykırılık iddiasıyla bir mahkeme kararı hakkında bireysel bir başvuru yapılmamış şu ana kadar. Türkiye’de bir ilk bu" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER