Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi Başladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, "Şu anda fiilen gördüğümüz partili bir cumhurbaşkanı sisteminin oturduğudur. Görüldü, sistem başladı." dedi

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi Başladı

Manisa Fuar Merkezi'ndeki Bitlisliler Tanıtım Günleri'nin açılışına katılan Demiröz, törenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demiröz,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmiş bir cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, " Türkiye bunu gözden kaçırıyor. Sürekli 'tarafsız ol, tarafsız ol' mümkün değil. İnsanlar kurduğu 13 sene başında başkanlık yaptığı bir partiden Cumhurbaşkanlığına geçtikten sonra 'benim partim yok, ben hiçbir partiye bağlı değilim' demesi mümkün değil. Onun için  AK Parti'yi Cumhurbaşkanımızdan,  Recep Tayyip Erdoğan'dan partiyi koparmak mümkün değil. Bu işi fiiliyatı. Bu işi herkes takip ediyor." diye konuştu.

"SİSTEM BAŞLADI"

Bakanlar Kurulu'nun dün  Cumhurbaşkanı başkanlığında toplandığını anımsatan Demiröz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda fiilen gördüğümüz partili bir cumhurbaşkanı sisteminin oturduğudur. Görüldü, sistem başladı. Bize düşen milletvekili olarak 1982 darbe anayasasındaki yakışmayan, üzerimize yapışan anayasadan kurtulmak ve onun içinde en uygun neyse biraz da toplumun nabzını alacak şekilde çalışmalar yapılacaktır. Sistemi anayasayı bu fiili anayasaya uyarlamak."

"TÜRKİYE'YE DAHA UYGUN"

Demiröz, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin  Türkiye'de daha uygun gibi göründüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ben zaman içinde partili cumhurbaşkanlığı denemesinden sonra tekrar başkanlık sistemi daha güçlü şekilde gelir öyle bir uygulama olursa ona da zamanı gelirse geçilebilir. Dünyada 106 ülke, başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Bizim gibi parlamenter sistemler, seçim sistemine bakıyorsunuz yüzde 50 oy gerekiyor iktidar için. Dünyada böyle bir imkan yok. Biz yüzde 43 oy aldık. Gördüğünüz az daha koalisyona mahkum kalıyorduk. Koalisyonlar ülkeleri frenletiyor, yerinde saydırıyor. Bizim ülkemizin bir atak daha yapması gerekiyor. Bunu yapmak için mutlak suretle bu koalisyon hükümetlerinin olmaması gerekiyor. Yüzde 50 ile  AK Parti götürüyor ama daha ne kadar götürecek belli değil. Biz sadece  AK Parti için düşünmüyoruz. Bu sadece  Recep Tayyip Erdoğan'ın da sorunu değil. Bu sorun ülkenin önünün açılması sorunu. Ülkeler bir daha koalisyona mahkum olmaması lazım. Artık dar bölge mi gelir, daraltılmış bölge mi gelir sistemi yaparlar. Ben hukukçu değilim, ben iktisatçıyım, maliyeciyim. Sistemler tartışılıyor. Zemin içine girdik. Bütün Anadolu'ya yayılıp hep beraber göreceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER