Para sahibi olmak değil iyi insan kalabilmek başarı

Öğrencilerle söyleşi yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, para sahibi olmanın değil iyi insan kalabilmenin başarı olduğunu vurguladı

Para sahibi olmak değil iyi insan kalabilmek başarı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) düzenlediği ‘KYK Zoru Başaranlar Kariyer ve Spor Sohbetleri’ konulu söyleşide davetli konuşmacı olarak yer alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, öğrencilerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı. Münevver Ayaşlı Yurdunun Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’in yanı sıra; Samsun Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, yurt müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç öğrencilere, eğitim hayatlarında yaşadıkları zorlukları ileride gülümseyerek hatırlayacaklarını belirterek, “Benim okul dönemime denk gelen 12 Eylül ve öncesinde çok daha fazla zorluklar vardı. Kardeşin kardeşe düşman olduğu hatta yaşam hakkı bile tanımadığı bir zamanda öğrencilik yaptım. Bu sebeple içinde bulunduğunuz huzurlu ve bir arada yaşayabilmenizi sağlayan ortam sizin için çok büyük bir şans. O dönem kavga edenler daha sonra bu kavganın anlamsız olduğunu, bir arada yaşanabileceğini fark etti ama ülkemizin ödediği bedel çok ağır oldu. Üzerimizde oynanan oyunlar, kurulan tezgâhlar sonucu suni sebeplerle o günün gençlerine bir rol biçmişlerdi. Gelişmemiz için sarf edilmesi gereken zaman ve enerji kavga ederek sarf edildi. Bu oyun ve tezgâhlar, bugün de bitmiş değil. 15 Temmuz akşamı yaşadığımız da üzerimizde kurulan tezgâhların bitmeyeceğini gösteriyor. Bu nedenle hangi görüşten olursanız olun aklınızı başkalarına teslim etmeyin. Akıl büyük bir nimet, özgür bir birey olarak kalabilmek için onu kimseye teslim etmeyin. Bu sayede yanlışlardan dönme fırsatınız olacaktır” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN İYİ İNSAN OLMAK
Para sahibi olmanın değil iyi insan kalabilmenin başarı olduğuna dikkat çeken Rektör Bilgiç şunları söyledi: “Asıl başarılı insan; hakkı, hukuku bilen ahlâklı insandır. Günümüzde müthiş bir tüketim alışkanlığı ve israf var. Eskiye göre insanlar, ihtiyaca değil çeşitliliğe yönelik tüketim yapıyor. Bu durum, meşru bir zeminde gerçekleşiyorsa normal ama bunlara ulaşmak için insanlar, meşru olmayan yollara sapmayı göze alabiliyor. Oysa hak etmeden, haramla alınan şey insanı mutlu etmez, tatmin etmez. Yine kopya çekerek geçmekle çalışarak geçmek arasında çok anlamlı bir fark var. İyi insanlar olmamız gerek. Doğru kalmaya ve birbirimize saygı duymaya mecburuz. Sadece kendini düşünen insanlar olursak zararı kendimize de dönecek bir mekanizmanın içinde debeleniriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER