Papa: Devletler Laik Olmalı

Katolik Kilisesi'nin lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco,"Devletler laik olmalı, dini olanların sonu kötü bitiyor. Bunlar tarihe aykırıdır" dedi.

Papa: Devletler Laik Olmalı
Dünya genelindeki 1 milyar 300 milyon katoliğin lideri olan Papa Francesco, “Ben, din özgürlüğünü güvence altına alan güçlü bir yasanın eşlik ettiği laiklik şeklinin, ilerlemeyi sağlayacağına inanıyorum. Hepimiz Tanrı'nın çocuklarıyız. Herkes kendi inancını ifade etme özgürlüğüne sahip olmalı. Eğer Müslüman bir kadın başörtüsü takmak istiyorsa bunu yapabilmeli. Bu, haç takmak isteyen bir Katolik için de geçerli. Mütevazı bir eleştiri getirerek, Fransa'nın laiklikte abartıya kaçtığını söylemek istiyorum. Dinin, bir alt kültür olduğu algısı oluşturulmamalı."

'İSLAM KORKUSU OLDUĞUNA İNANMIYORUM'

Papa, Avrupa toplumlarında İslam'a karşı bir korku olup olmadığına ilişkin soruya ise, “Ben bugün İslam korkusu olduğuna inanmıyorum, ama IŞİD ve onun kısmen İslam'ı da kapsayan fetihçi savaşından korkuluyor. Fetih fikrinin İslam'ın ruhuna uygun olduğu doğrudur. Ancak Matta İncil'inin sonunda, İsa'nın müritlerini tüm uluslara gönderdiği kısımda da aynı fetih ruhu görülebilir. Mevcut İslami terör karşısında, daha önce güçlü bir hükümet modeline sahip olan Irak gibi ülkelere aşırı Batılı bir demokrasi modelini ihraç etmiş olmamızdan dolayı kendimizi sorgulamamız gerekebilir. Ya da aşiret yapısının olduğu Libya'ya. Bunu hesaba katmadan ilerleyemeyiz. Bir Libyalı, 'Biz Kaddafi'nin varlığına alışmıştık, şimdi ise ondan 50 tane var' demişti."

Papa, ötenazi ve eşcinsel birliktelikleri tanıyan yasaların çıkarılması karşısında Katoliklerin nasıl hareket etmesi gerektiğine yönelik bir soruya ise, “Bunları tartışmak, açıklamak parlamentoların işidir. Bir toplum böyle gelişir. Öte yandan devlet, yasalar kabul edildiği zaman vicdanlara da saygı duymalıdır. Vicdani ret hakkı her yasal yapının içinde olmalıdır, çünkü bu insani bir haktır. Devlet, eleştirileri de dikkate almalıdır. Bu tam ve gerçek bir laiklik şeklidir. Katoliklerin savunduğu şeyler 'rahip gibi konuşuyorlar' deyip göz ardı edilemez" diye karşılık verdi. 

79 yaşındaki ruhani lider, Katolik Kilisesi'ndeki pedofili skandallarına ilişkin ise, “Selefim 16. Benediktus'un da dediği gibi, bu konuda sıfır tolerans gerekli" dedi. 

Ekonomiye de değinen ve serbest piyasa modelinin işe yaramadığını söyleyen Papa, “Daha genel sorun, parayı putlaştıran dünya ekonomik sistemidir. Dünya zenginliğinin yüzde 80'i, nüfusun yüzde 16'sının elinde" diyerek, sosyal piyasa ekonomisini savundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER