Pakistan'da Lunapark Saldırganının Kimliği Belli Oldu

Pakistan'ın Lahor kentinde 25'i çocuk en az 72 kişinin ölümüne sebep olan intihar saldırısını düzenleyen şahsın kimliği belirlendi.

Pakistan'da Lunapark Saldırganının Kimliği Belli Oldu

İntihar saldırganı,  Pakistan'ın  Lahor kentinde 25'i çocuk en az 72 kişinin ölümüne sebep olmuştu.  Lahor kentinde 25'i çocuk en az 72 kişinin ölümüne sebep olan intihar saldırısını düzenleyen şahsın kimliği tespit edildi. Saldırganın Pencap eyaletinin güneyinden, 28 yaşındaki  Muhammed Yusuf Farid olduğu teşhis edildi. Medyada çıkan haberlere göre şahıs, din dersi öğretmeni olarak görev yapıyordu. Saldırganla ilişkili üç kişi  Pakistan polisi tarafından gözaltına alındı.

"ÇOK SAYIDA TERÖR ŞÜPHELİSİ GÖZALTINA ALINDI"

Pakistan ordusu  Lahor'un yanı sıra Faysalabad ve  Multan kentlerinde de operasyonlar düzenledi. Ordu sözcüsü Asım Bajwa'nın operasyonlarda çok sayıda terör şüphelisinin gözaltına alındığını, silah ve cephanelere el konduğunu açıkladı.

20 KİLOGRAM PATLAYICIYI LUNAPARKTA PATLATTI

Saldırganın üzerine sardığı ve sırt çantasına yüklediği 20 kilogram patlayıcıyı lunaparkta patlattığı belirtiliyor. Bombanın öldürücü tesirini artırmak için vida ve somunlarla da desteklediği kaydediliyor.

SALDIRIYI CEMAAT-ÜL AHRAR ÜSTLENMİŞTİ

Eylemin sorumluluğunu  Pakistan Talibanı'na bağlı Cemaat-ül Ahrar adlı grup üstlendi.

Pakistan'da Taliban lideri  Hekimullah Mesud, 2013 yılında ABD tarafından bir İHA saldırısıyla öldürülmüştü. Mesud'un ölümünden sonra şemsiye örgütü olan  Pakistan Talibanı'nın küçük hücrelere bölündüğü ve daha tehlikeli bir hal aldığı belirtiliyor. Bu gruplar arasında en öldürücü olanı ise Cemaat-ül Ahrar.

ÖRGÜTÜN AFGANİSTAN'DA ÜSLENDİĞİ SANILIYOR

Örgütün  Afganistan'ın Kunar ve Nuristan bölgelerinde üslendiği sanılıyor. Ömer Halid Horasani liderliğindeki örgüt, ilk kez Hrıstiyanları hedef almıyor. Cemaat-ül Ahrar geçen yıl Mart ayında  Lahor'daki iki kilisenin girişine intihar saldırısı düzenlemiş ve 17 kişiyi öldürmüştü. Grup, Kasım 2014'te de  Pakistan ile  Hindistan arasındaki sınır geçişine intihar saldırısı düzenleyerek 50 kişinin ölümüne sebebiyet vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER