Oylamada Hangi Parti Ne Kadar Fire Verdi?

Dün gece dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılan oylamada AK Parti ve MHP'nin fire verdiği belirtiliyor.

Oylamada Hangi Parti Ne Kadar Fire Verdi?
Yapılan ilk gizli oylamaya 536 vekil katıldı. Sandıktan, 348 kabul, 155 ret, 25 boş ve 8 çekimser çıktı. CHP ve HDP’nin tamamen ret oyu verdiği hesap edilirse bu durumda AK Parti ve MHP’den en az 6 fire çıktı.

EN AZ 6 FİRE

Meclis’teki ilk oylamada referendum sınırı olan 330'un üzerine çıkıldı. HDP'den 7, CHP'den 4, AKP'den de TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ile birlikte şehit cenazesi için şehir dışında bulunan Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan oylamaya katılmadı. AKP ve MHP'nin oylamaya katılan 354 milletvekilinin tamamının kabul oyu verdiği varsayılırsa ‘kabul' bloku en az 6 fire verdi.CHP ve HDP'nin oylamaya katılan 181 milletvekilinin tümünün ret oyu verdiği varsayıldığında ise hayır blokundan 26 milletvekilinin kabul, boş ve çekimser oy kullandığı ortaya çıkıyor.

HEMEN TOPLANTI YAPILDI

Oylama sonucunda AK Parti yöneticileri, toplanarak AK Parti'den de ne kadar fire olabileceği hesabı yapıldı. Oy sayımı sırasında kutularda 3 beyaz pul (kabul oyu) bulunduğunu belirten parti yöneticileri, “Bu oylar büyük bir ihtimalle bizim milletvekillerimizin, zarfların ağzını kapatmadıkları için pullar düşmüş olabilir. 8 çekimser oyun 3'ü partili milletvekillerimiz tarafından kullanılmış olabilir” görüşünü dile getirdi. AK Parti yönetimi, oylamadan sonra milletvekillerine diğer oylamalar için ‘zarfları kapatarak kutuya atın” uyarısında bulundu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Teklifin ilk oylamasında 348 kabul oyu çıktı. Cuma günü yapılacak ikinci tur oylamada 367’nin altında kalırsa dokunulmazlıklar için referanduma gidilecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER